RPO o nierównym dostępie do stanowiska referendarza sądowego

Absolwenci aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury są faworyzowani w dostępie do stanowiska referendarza sądowego – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 18.03.2015 10:52

RPO o nierównym dostępie do stanowiska referendarza sądowego

Foto: www.sxc.hu

To już kolejne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie nierównego traktowania osób, które odbyły aplikację sędziowską lub referendarską i zdały egzamin przed utworzeniem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP). Poprzednie, RPO skierował do Ministra Sprawiedliwości w lipcu 2015 roku.

Wskazał wówczas, iż przepisy ustawy o KSSiP w uprzywilejowany sposób traktowały absolwentów tej szkoły, bowiem art. 153a par. 1 ustawy przewidywał wobec aplikantów aplikacji sędziowskiej KSSiP wyjątek od zasady naboru kandydatów na stanowisko referendarza sądowego w drodze konkursu. Zgodnie ówczesnym brzmieniem tego przepisu na wniosek Dyrektora KSSiP prezes sądu apelacyjnego mianował na stanowisko referendarza sądowego aplikanta sędziowskiego skierowanego na staż w ramach realizacji programu aplikacji sędziowskiej. Wówczas nie stosowano przepisu dotyczącego konkursowego trybu naboru.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem