W sobotę odbyły się egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze. Zdający egzamin na aplikację adwokacką i radcowską do rozwiązania mieli 150 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Aby zdać należało odpowiedzieć prawidłowo na conajmniej 100 z nich.

Czytaj więcej

25 września odbyły się egzaminy na aplikacje

- W tym roku wyniki zdawalności na wszystkie aplikacje są porównywalne. Oscylują w granicach 60 procent. Z czego należy być zadowolonym. Cieszy również wynik z egzaminu na aplikację notarialną. W roku ubiegłym egzaminacyjne sito przeszło jedynie 35 proc.zdających, w tym roku nieco ponad 60 proc.osób - komentuje Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Na aplikację adwokacką zdawało 2 376 osób, wynik pozytywny otrzymało 1 433, czyli 60 procent. To lepszy rezultat o prawie 10 procent niż w roku ubiegłym, kiedy zdało 51 procent przystępujących. Najlepiej poszło zdających w Szczecinie (69,8 proc.) oraz Lublinie (69,1 proc.). Najgorszy wynik zanotowano w Wałbrzychu (45,5 proc.).

Do egzaminu na aplikację radcowską przystąpiło natomiast 3 074 osób,  zdało 1 815, co daje zdawalność na poziomie 59 procent. 

Najwyższy wynik zanotowano w komisji numer 1 w Krakowie - 73 proc.i w Lublinie - 70,7 proc. Najgorzej poszło zdającym w Zielonej Górze  (42 proc.).

Zdawać egzamin na aplikację notarialną zdecydowało się 746 magistrów prawa, sukces odnotowano 453 spośród nich (co daje zdawalność na poziomie 60,7 proc.) Na aplikację komorniczą dostało się 114 osób na 176 zdających.

Czytaj więcej

Oto pytania i odpowiedzi z egzaminów na aplikacje prawnicze

Modyfikacja szkolenia

Przyszli aplikanci adwokaccy i radcowscy muszą być gotowi, że będą kształceni w innej niż ich poprzednicy formule. Władze radcowskie przyjęły już zmiany na aplikacji, by te stały się jeszcze bardziej praktyczne.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Dlatego też wykładowa forma aplikacji zostać ma zmarginalizowana na rzecz konwersatoriów - zakładających wymianę zdań miedzy uczestnikami. Ćwiczenia ustąpią miejsca natomiast warsztatom. Położony zostanie  akcent na jeszcze mniejsze grupy. 

Przynajmniej raz w roku aplikanci dokonywać mają też oceny całej aplikacji, jak i poszczególnych przedmiotów, co pozwoli na dobór najlepszych wykładowców. Aplikację radcowską zwieńczyć ma natomiast próbny egzamin zawodowy, który przygotować mają władze centralne. 

Nowości wprowadza również największa izba adwokacka w kraju, czyli warszawska.

- Z zaciekawieniem przyglądamy się propozycjom zmian w siostrzanym samorządzie i kibicujemy radcom prawnym. Również podejmujemy kroki w celu wprowadzenia nowych rozwiązań i propozycji o których szerzej na jesieni - mówi adwokat dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

- W Izbie nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkolenia i z nową osobą na tej funkcji wiążemy duże nadzieje  - dodaje.

Od października w kierowanej przez nią izbie osoby, które zdały egzamin na aplikację adwokacką z najwyższą notą i oczekują na ślubowanie (odbędzie się w grudniu) będą mogły skorzystać z programu mentoringowego.

- Jest to rozwiązanie zupełnie nowe w skali kraju. Na początku będzie miało charakter pilotażowy. Mentoring ma pozwolić na łączenia aplikantów z adwokatami i kancelariami adwokackimi i pokazać młodym prawnikom jak wygląda praca adwokata, pozwolić podpatrzeć w pracy przyszłych mistrzów i być może zwieńczyć współpracę patronatem - mówi mecenas Gajowniczek-Pruszyńska.

Nad wdrażaniem programu mentoringowego pieczę sprawować ma także profesjonalna firma.

-Jeśli program okaże się sukcesem w kolejnych latach włączymy do niego wszystkich aplikantów kolejnego pierwszego roku aplikacji- deklaruje wiceszefowa stołecznych adwokatów.

Mecenas Gajowniczek-Pruszyńska jest również autorką uchwały przyjętą podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury dotyczącej wprowadzenia e-learningu w program szkolenia na aplikacji adwokackiej w Polsce. 

- E-learning nie ma zastąpić zajęć na aplikacji. W mojej ocenie w tej formie powinna odbywać się powtórka wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów prawniczych, co pozwoli na sprawne prowadzenie warsztatów i ćwiczeń praktycznych opartych na kazusach - wskazuje rozmówczyni.

I podkreśla, że ma już przygotowany schemat konieczny do podjęcia działań w tej mierze. 

- Czekam na inicjatywę i zielone światło ze strony Naczelnej Rady Adwokackiej - mówi.