„Rz” ostrzegała o już tym w artykule (z 7 sierpnia) „Aplikacji sędziowskiej w tym roku nie będzie”.

Obecnie, powołując się m.in. na publikacje prasowe, wystąpił w tej sprawie do ministra sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich. Chce wiedzieć, czy w najbliższym czasie zostanie wydany akt wykonawczy dotyczący warunków i trybu naboru na aplikację. Nie wiadomo, kiedy miałby się on odbyć ani czy potrzeby kadrowe sądów powszechnych i prokuratury przemawiają za zorganizowaniem w najbliższym czasie egzaminu na aplikację sądowo-prokuratorską.

Minister sprawiedliwości nie wydał dotychczas rozporządzenia wykonawczego do art. 10r ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury dodanego w nowelizacji z marca 2007 r. Uniemożliwia to przeprowadzenie we wrześniu naboru na aplikację sądowo-prokuratorską.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że nie wydało rozporządzenia, ponieważ obecny system kształcenia aplikantów nie zapewnia im pracy w sądach. Na aplikację przyjmuje się bowiem zbyt dużo osób.

Według poprzednich planów aplikacje miały być rozpoczęte w Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury w Krakowie. Ostatnio rząd przyjął jednak projekt ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, który wprowadza zupełnie nowy model aplikacji sądowo-prokuratorskiej. Zdaniem rzecznika uchwalenie tego projektu przez Sejm jest niepewne i mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach.