Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy - Prawo o notariacie (Dz.U. 2009 nr 37 poz. 286), Naczelna Rada Adwokacka uchwala zasady zdawania egzaminów dla aplikantów adwokackich, którzy zdali egzamin konkursowy w dniu 10 grudnia 2005 r. i rozpoczęli aplikację przed dniem 1 października 2006 r.
[b]I.[/b] Egzamin adwokacki składa się z etapu pisemnego i ustnego. Przerwa między egzaminem pisemnym a ustnym etapem nie może trwać dłużej niż sześć tygodni i nie krócej niż pięć dni.
[b]II.[/b] 1) Etap pisemny trwa trzy dni. Zdający opracowują tematy z zakresu prawa karnego, cywilnego i gospodarczego. Opracowanie tematu następuje w postaci sporządzenia odpowiedniego pisma procesowego na podstawie akt adwokackich lub sądowych. Komisja może przedstawić zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia przez zdającego na podstawie pisemnego tematu ( casusu).
2) Etap pisemny z prawa gospodarczego polega na napisaniu umowy, opinii prawnej, apelacji lub pisma procesowego na podstawie akt adwokackich, sądowych lub pisemnego tematu.
3) Etap pisemny z poszczególnych tematów nie może trwać dłużej niż 7godz.