Aplikacja ogólna cieszy się mniejszym zainteresowaniem

Do drugiego naboru zgłosiło się na razie 900 osób. Tylu było chętnych do ostatniego piątku, kiedy to upłynął termin składania aplikacji. Rok temu było ich znacznie więcej – 1450

Publikacja: 21.06.2010 05:02

Aplikacja ogólna cieszy się mniejszym zainteresowaniem

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

– To nie koniec – mówi „Rzeczpospolitej” sędzia Waldemar Żurek, sekretarz komisji konkursowej. I dodaje, że w ubiegłym roku większość zgłoszeń wpłynęła jeszcze pocztą (liczy się data stempla pocztowego).

Sporo osób uzupełnia też braki w zgłoszeniach.

– W ostatnich dniach złożono najwięcej zgłoszeń. Były duże kolejki – mówi Żurek.

Opłata za udział w konkursie wynosi 658,50 zł.

Pierwszy etap konkursu, test, odbędzie się 24 lipca o godz. 11. Gdzie? Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale wszystko wskazuje na to, że w Krakowie (miejsce egzaminu zależy od ostatecznej liczby chętnych – w Warszawie zarezerwowano większe sale, w Krakowie mniejsze). W wyborze miejsca żadnego znaczenia nie ma to, skąd pochodzą kandydaci. Zgłoszenia napływają bowiem z całej Polski.

Drugi etap, praca pisemna sprawdzająca umiejętność argumentacji prawniczej, stosowania zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych odbędzie się 4 sierpnia już na pewno w Krakowie. [b]Warunkiem dopuszczenia do niego będzie uzyskanie z testu minimum punktów, które określi minister sprawiedliwości[/b] po zatwierdzeniu testu i zadań z pracy pisemnej (rok temu limit wynosił 100 punktów). Do wyniku z testu dodany zostanie wynik egzaminu pisemnego i w efekcie na końcową listę aplikantów trafi 300 najlepszych kandydatów (podobnie było rok temu).

Po roku praktyk, zaliczeń i egzaminów zakończą naukę. Dalszy etap – aplikację sędziowską i prokuratorską – będzie kontynuować 150 aplikantów - po 75 na każdej z nich.

Nabór na aplikację ogólną odbędzie się w tym roku po raz drugi, i to poważnie zmieniony. Wydłużono czas egzaminu pisemnego, skrócono czas na rozwiązywanie testu, natomiast wydłużono go dla komisji na poprawę prac drugiego etapu.

[ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/06/21/mniej-chetnych-na-aplikacje-ogolna/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem