Ukończenie tej aplikacji umożliwi połowie jej absolwentów kontynuowanie aplikacji sędziowskiej bądź prokuratorskiej. Ilu z nich dostanie pracę w tych zawodach? To zupełnie inna kwestia.
W zeszłym roku (a był to pierwszy nabór na nowych zasadach) startowało nieco więcej kandydatów – 1450.
24 lipca odbędzie się test, czyli pierwszy etap konkursu. Rozpocznie się o godzinie 11, ale jak powiedział „Rz” sędzia Waldemar Żurek, sekretarz komisji konkursowej, rejestracja kandydatów rozpocznie się o godz. 8.30. Sam egzamin ma trwać trzy godziny. Odbywa się on w Krakowie w trzech salach: A, B, C budynku Targów w Krakowie przy ul. Centralnej 41a.
[b]Zdający będą odpowiadać na 150 pytań, zaliczenie testu da 110 poprawnych odpowiedzi (ten próg wyznacza minister sprawiedliwości). Ci, co zaliczą test, przejdą do drugiego etapu – pracy pisemnej.[/b] Ma ona sprawdzić takie umiejętności jak argumentacja prawnicza, stosowanie zasad wykładni oraz radzenie sobie z konkretnymi sprawami. Ta część odbędzie się 14 sierpnia.
Po dodaniu punktów z testu i pracy pisemnej 300 najlepszych zostanie zakwalifikowanych na aplikację. Dodajmy, że uczestnicy aplikacji ogólnej dostają stypendium. Po roku aplikacji i egzaminie połowa z nich przejdzie na aplikację sędziowską i prokuratorską (pierwsza trwa 54 miesiące, a druga – 30 miesięcy).