Miarkowanie opłat pozwala dłużnikowi wystąpić do sądu z wnioskiem o obniżenie opłat komorniczych (przy egzekucji świadczeń pieniężnych).
[srodtytul]Ulga dla dłużników[/srodtytul]
Sąd może je zmniejszać, biorąc pod uwagę w szczególności nakład pracy komornika i sytuację majątkową dłużnika, jego dochody (art. 49 ust. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183360]ustawy o komornikach[/link]). Do skąpo uregulowanej nowej procedury stosuje się odpowiednio art. 767 – 767[sup]4[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link] dotyczące tzw. skargi na czynności komornika.
– Nie spotkałem się jeszcze z takim wnioskiem, choć każdego tygodnia przechodzi przez moje biurko kilka – kilkanaście skarg na czynności komornika, i na pewno wniosek o miarkowanie opłat bym zauważył – powiedział „Rz” sędzia Paweł Duda, przewodniczący I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. – „Stare” skargi też zwykle dotyczyły opłat, ale z innych powodów: błędów rachunkowych czy obciążenia niewłaściwej osoby np. dłużnika (zamiast wierzyciela), choć nie dał podstaw do wszczęcia egzekucji.
Sędzia Magdalena Nagaduś, przewodnicząca Wydziału VI Cywilnego SR dla Krakowa-Śródmieścia, odnotowała zaledwie kilka wniosków o miarkowanie, chociaż dziennie wpływa do niej nawet do 20 skarg na czynności komornika. Zdaniem sędzi takie wnioski jednak są i dobrze, że sąd ma możliwość zmniejszenia opłaty.