Reklama
Rozwiń

Aplikanci KSSiP o przywróceniu instytucji asesora sądowego

W związku z przyjęciem w minionym tygodniu przez sejmową podkomisję projektu przywracającego instytucję asesora sądowego Stowarzyszenie Aplikantów i Absolwentów Krajowej Szkoły Sadownictwa i prokuratury piszą do posłów z sejmowej Komisji Praw Człowieka list otwarty. To właśnie ona lada dzień przyjmie sprawozdanie i projekt będzie gotowy do Ii czytania i uchwalenia. Jeśli pojawią się poprawki projekt nowelizacji trafi do III czytania. Aplikanci walczą więc o swoje. Proponują zmiany, które ułatwią im życie.

Publikacja: 22.06.2015 17:05

Aplikanci KSSiP o przywróceniu instytucji asesora sądowego

Foto: 123RF

- Proponowany w projekcie model dochodzenia do zawodu sędziego zakłada aż trzy etapy dochodzenia do tego zawodu: aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury zakończoną egzaminem sędziowskim, wykonywanie przez okres co najmniej 18 miesięcy wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej, stosowaniem lub tworzeniem prawa; co najmniej dwuletnią asesurę sądową - piszą do posłów.

Twierdzą, że zakładany przez projektodawcę model jest ewenementem w skali europejskiej, jak także rozwiązaniem unikatowym w polskim systemie prawnym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Prawo w Polsce
Sąd Najwyższy zdecydował. Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach zatwierdzone
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono