Każdy ma prawo zawnioskować o świadczenie

ZUS musi rozpatrzyć papierowy wniosek, choć ustawa dopuszcza jedynie postępowanie w formie elektronicznej.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Każdy ma prawo zawnioskować o świadczenie

Foto: Adobe Stock

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Wsparcie nie zależy od dochodu rodziny i wynosi w sumie do 12 tys. zł Jest wypłacane na drugie i każde kolejne dziecko.

Wnioski można składać do ZUS wyłącznie elektronicznie. System nie przyjmuje wniosków na pierwsze dziecko, bo kapitał nie przysługuje na jedynaków. Mimo to matka jedynaczki postanowiła wystąpić o świadczenie. A ponieważ system informatyczny nie przyjmował jej wniosku, wysłała go w wersji papierowej. Nie dostała jednak żadnej odpowiedzi. Wysłała więc ponaglenie, a gdy to nie pomogło, złożyła skargę na bezczynność ZUS. Jej zdaniem pomimo faktu, że nie spełnia warunku wnioskowania na drugie dziecko w rodzinie, ZUS nie może odbierać jej obywatelskiego prawa do ubiegania się o świadczenie, nawet jeśli postępowanie miałoby zakończyć się decyzją odmowną.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara