Rada Przedsiębiorczości apeluje ws. Apteki dla Aptekarza 2.0

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie nowelizacji przepisów Apteka dla Aptekarza.

Publikacja: 07.08.2023 11:16

Rada Przedsiębiorczości apeluje ws. Apteki dla Aptekarza 2.0

Foto: Adobe Stock

Przypomnijmy, iż przepisy znane pod hasłem "Apteka dla Aptekarza" wprowadzono do prawa farmaceutycznego w 2017 r., a ich celem miało być zapobieganie przejmowaniu aptek przez duże międzynarodowe sieci. Zgodnie z tymi przepisami, nowo otwieraną aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub spółka farmaceutów, a jeden właściciel - co do zasady - nie może mieć więcej niż czterech aptek.

Uszczelnienie przepisów "Apteka dla Aptekarza" przez legislacyjną wrzutkę

Samorząd aptekarzy twierdzi, że sieci aptek znalazły sposoby na obchodzenie ograniczeń: nie otrzymują już wprawdzie nowych zezwoleń, ale przejmują kontrolę nad istniejącymi aptekami i w ten sposób się rozrastają. Stąd pomysł uszczelnienia przepisów "Apteka dla Aptekarza".

Nie wiadomo tylko dlaczego przybrał kontrowersyjną postać wrzutki do zupełnie innych przepisów. Zaproponował ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu zmian w ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. KUKE). Propozycję poparł Minister Zdrowia. Poprawkę zgłosił w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda.

Proponowane przepisy zwiększają kontrolę antykoncentracyjną w sieciach aptek. Niedozwolone ma być przejęcie kontroli przez osobę niebędącą farmaceutą. Od 50 tys. zł do nawet 5 mln zł ma grozić podmiotom, które przejmują kontrolę nad więcej niż czterema aptekami.

Czytaj więcej

Senat przeciwko sieciom aptek

W poniedziałek apel do Sejmu, Senatu i rządu o wycofanie kontrowersyjnej nowelizacji przepisów „Apteka dla Aptekarza” wystosowała Rada Przedsiębiorczości. Do prezydenta  zwrócono się o niepodpisywanie tej nowelizacji.

"Konsekwencje – nie tylko dla farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów"

Jak czytamy w apelu, "jest to kolejna sytuacja, w której sprawy dużej wagi dla rozwoju gospodarki próbuje się załatwiać nie tylko z pominięciem konsultacji społecznych, ale również w trybie >>wrzutek<< do innych ustaw. Sposób wprowadzania nowelizacji zaostrzającej przepisy AdA 2.0 budzi nasz stanowczy sprzeciw. Regulacje te mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo lekowe polskich pacjentów i kształt rynku farmaceutycznego. W żadnym wypadku nie powinny być dodatkiem do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Ustawa ta jest ważna i potrzebna, ale nie ma nic wspólnego z ochroną zdrowia. Wybranie takiej właśnie metody urąga standardom stanowienia prawa w Polsce i pozwala uniknąć - tak ważnych w tym procesie - szerokich konsultacji społecznych i branżowych".

W apelu Rada Przedsiębiorczości podkreśla, że "konieczność regulowania branży farmaceutycznej nie jest przez nikogo kwestionowana", ale "do tego trzeba wykonać rzetelną, wymaganą prawem pracę: przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne i zaznajomić Parlament z istotnymi skutkami regulacji. Spojrzeć na sprawę z punktu widzenia pacjenta, czyli wpływu na ceny i dostępność leków, a nie przez pryzmat grup interesów".

RP zauważa, że dla pacjenta ważna jest dostępność do apteki mającej pełen asortyment po przystępnych cenach. Tymczasem w jej ocenie "forsowane przepisy tego nie gwarantują".

Dalej wskazano, że rządową wersję AdA 2.0 trudno uznać za właściwy sposób na usprawnienie funkcjonowania rynku farmaceutycznego i wyeliminowanie występujących na nim patologii. "Konsekwencje – nie tylko dla farmaceutów, ale przede wszystkim pacjentów – mogą być znacznie poważniejsze niż deklarują pomysłodawcy zmian" - ostrzega Rada Przedsiębiorczości. Dodaje jednocześnie, że odpowiedzialnie należy podejść do obaw dotyczących wzrostu cen leków i ograniczenia ich dostępności dla pacjenta w wyniku likwidacji aptek. Jako realne zagrożenie należy potraktować zmianę wartości aptek i likwidację miejsc pracy.

"Postulujemy, aby nowe przepisy wprowadzać w ramach normalnego procesu legislacyjnego do ustawy Prawo farmaceutyczne, a nie aktów prawnych dotyczących zupełnie innych dziedzin. Postulujemy, aby wejście w życie nowych regulacji poprzedzało odpowiednie vacatio legis – nie kilka tygodni, lecz 12 miesięcy, aby pośpiech nie spowodował niebezpiecznej destabilizacji rynku" - czytamy w apelu.

Rada Przedsiębiorczości postuluje także, aby o przejęciu kontroli nad aptekami rozstrzygała decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj więcej

Apteka dla aptekarza. Samorząd aptekarki jest za, Senat ma wątpliwości

Przypomnijmy, iż przepisy znane pod hasłem "Apteka dla Aptekarza" wprowadzono do prawa farmaceutycznego w 2017 r., a ich celem miało być zapobieganie przejmowaniu aptek przez duże międzynarodowe sieci. Zgodnie z tymi przepisami, nowo otwieraną aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub spółka farmaceutów, a jeden właściciel - co do zasady - nie może mieć więcej niż czterech aptek.

Uszczelnienie przepisów "Apteka dla Aptekarza" przez legislacyjną wrzutkę

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego