Cyfryzacja procesu budowlanego – kolejne usprawnienia

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która wprowadza nowe narzędzia: cyfrową książkę obiektu budowlanego oraz elektroniczny dziennik budowy. Mają one usprawnić zarówno proces budowlany, jak i wykonywanie uprawnień właścicielskich względem użytkowanych obiektów.

Publikacja: 29.12.2022 19:00

Prawo budowlane

Prawo budowlane

Foto: AdobeStock

W mijającym roku ustawę Prawo budowlane nowelizowano siedem razy. Niektóre z tych zmian wejdą w życie już 1 stycznia 2023 r., inne będą obowiązywały odpowiednio od 27 stycznia 2023 r. i od 28 kwietnia 2023 r. W dalszym ciągu nie znamy daty wejścia w życie procedowanej obecnie nowelizacji Prawa budowlanego (projekt z 16 listopada 2022 r.; numer z wykazu UD427), która w głównej mierze kontynuuje zapoczątkowaną już w mijającym roku, kompleksową cyfryzację i uproszczenie procedur budowlanych. W przypadku pełnej cyfryzacji postępowania, autorzy projektu jako proponowaną datę wejścia w życie aktualnie podają dzień 30 czerwca 2023 r. Na ten moment (21 grudnia 2022 r.) projekt znajduje się w Komitecie Rady Ministrów do Spraw Cyfryzacji i nie ma pewności, czy uda się wprowadzić w życie przepisy w założonym terminie.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Sprzedali odziedziczone mieszkanie. Zapędy fiskusa musiał zastopować sąd
Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
Sądy i trybunały
Pracownicy sądów i prokuratur przedstawili swoje żądania Bodnarowi
Zadania
Zielona rewolucja w polskich miastach. Muszą stworzyć plany klimatyczne
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawo karne
Polak skazany na dożywocie w Kongu jest już na wolności