Joanna Maj

Joanna Maj

radca prawny, SWK Legal Sebzda – Załuska Wójcik Kamińska Radcowie Prawni Sp.p.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę. Wszystko co musisz wiedzieć

Uzyskanie pozwolenia na budowę to kluczowy etap procesu realizacji inwestycji budowlanej. Wymaga starannego przygotowania dokumentacji projektowej, złożenia kompletnego wniosku i spełnienia szeregu wymogów formalnych, a wreszcie uzyskania zgody odpowiednich organów.

Samowolna zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego

Przepisy Prawa budowlanego nie wymieniają wszystkich przypadków, które ustawodawca traktuje jako zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, przez co – często nieświadomie – dochodzi do samowolnej zmiany sposobu użytkowania.

Dziennik budowy w postępowaniach przed organami administracji

W postępowaniu naprawczym, legalizacyjnym oraz zmierzającym do ustalenia, czy wygasło pozwolenie na budowę, dowodem, po który powinien sięgnąć organ nadzoru budowlanego lub organ administracji architektoniczno-budowlanej, jest dziennik budowy.

Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują

W sierpniu wejdą w życie przepisy zmieniające zasady sytuowania budynków wielorodzinnych. Zmiany te będą miały wpływ także na już istniejące budynki wielorodzinne. W jakim zakresie?

Jak wybudować domu do 70 m2? Jakie formalności, dokumenty, warunki zabudowy

Przepisy dotyczące budowy domów o powierzchni zabudowy do 70 m², pomimo kilku lat obowiązywania, wciąż powodują wątpliwości praktyczne i interpretacyjne. W kontekście ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego, mających na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, wyłączenie możliwości wniesienia sprzeciwu do wadliwego zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej obciąża inwestora ryzykiem, z którego często nie zdaje on sobie sprawy.

Strategia rozwoju gminy po reformie planistycznej

W strategii gmina ustali model rozwoju oraz przybliżone rozmieszczenie niezbędnych inwestycji celu publicznego na danym terenie, m.in. w zakresie zabudowy mieszkaniowej.

Obowiązki dewelopera przed zawarciem umowy z nabywcą lokalu

1 lipca 2022 r. weszła w życie tzw. nowa ustawa deweloperska. Jej przepisy znacząco wzmocniły ochronę praw nabywców, nakładając na deweloperów szereg nowych obowiązków. Dotyczą one m.in. prospektu informacyjnego i rachunku powierniczego.

Co się zmieni w projekcie budowlanym w 2024 roku?

1 kwietnia 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących projektu budowlanego. Jednoznacznie wskazuje ona, jak obliczać powierzchnię objętą projektem i co się do niej nie wlicza. Wprowadza też obowiązek wykonania analizy rozwiązań, mających na celu spełnienie wymagań akustycznych.

Uchwały krajobrazowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał uznał, że przepis nakazujący usunięcie legalnych nośników reklamowych, jeśli uchwała rady gminy zakazuje ich w danym miejscu, jest niezgodny z konstytucją.

Nowe wymogi dotyczące inwestycji budowlanych

Drugi kwartał 2024 roku przyniesie inwestorom z branży nieruchomości spore zmiany. Dotyczą one warunków techniczno-budowlanych, jakie powinny spełniać budynki mieszkalne wielorodzinne oraz projektu budowlanego.