Zakup Polska Press przez Orlen: sąd oddalił odwołanie RPO

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił we wtorek odwołanie Rzecznika Praw Obywatelskich od zgody prezesa UOKiK na przejęcie wydawnictwa Polska Press przez koncern PKN Orlen, kontrolowany przez rząd.

Publikacja: 07.06.2022 13:02

Zakup Polska Press przez Orlen: sąd oddalił odwołanie RPO

Foto: Adobe Stock

Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się  od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na przejęcie przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. kontroli nad Polska Press sp. z o.o. w marcu 2021 r. Jak wskazywał, prezes UOKiK zgadzając się na zakup Polska Press przez PKN Orlen, nie zbadał, czy efektem takiej koncentracji nie będzie niedopuszczalne ograniczenie wolności prasy. Tymczasem UOKiK ma uwzględniać wszelkie okoliczności wpływające na chronione dobro konsumenta, a media kontrolowane przez Skarb Państwa, czyli faktycznie polityków, nie zapewniają obywatelom obiektywnych informacji. Przedstawiają obraz jednostronny, korzystny dla aktualnie rządzącej większości.

W oddzielnym wniosku - RPO chciał  też wstrzymania  wykonanie decyzji wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen do czasu rozstrzygnięcia głównego odwołania. Sąd rozpatrzył ten  wniosek w kwietniu 2021 r. i wstrzymał wykonanie decyzji prezesa UOKiK, co jednak nie wstrzymało zakupu Polska Press

- Obowiązkiem organów państwowych, a więc także Prezesa UOKiK, jest zapewnienie, że koncentracja zgodnie z Konstytucją RP zachowa warunki niezbędne do wykonywania przez prasę jej podstawowych funkcji i zadań. Chodzi o to by po koncentracji zagwarantowano działalność dzienników i czasopism zróżnicowanych pod względem programu, zakresu tematycznego i prezentowanych postaw - napisał  Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czytaj więcej

Niebezpieczny precedens - Prezes UOKiK zaskoczony decyzją sądu ws. Orlen/Polska Press

Sprawę rozpatrywano w XVII Wydziale Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  We wtorek oddalił od odwołanie RPO.

- Odwoływanie się przez stronę powodową (RPO - przyp.) do okoliczności o charakterze wyższym, czyli wolności prasy, pluralizmu i tak wskazywanego przez stronę powodową dostępu konsumentów do wolnych mediów - cóż, w tym zakresie na gruncie stosunków konkurencyjnych, to rynek powinien zdecydować, czy konsumenci będą, czy nie będą nadal korzystać z tej prasy wydawanej przez Polska Press - stwierdził sędzia Witold Rękosiewicz w uzasadnieniu orzeczenia. 

Orzeczenie nie jest prawomocne, Rzecznik Praw Obywatelskich może się od niego odwołać.

Prawo karne
Lex Tusk - co zawiera i dlaczego jest groźna
Praca, Emerytury i renty
Ważny komunikat ZUS. Chodzi o wypłaty z programu Rodzina 500+
Zadania
Decyzje o warunkach zabudowy mogą być wstrzymane na lata
Podatki
KSeF w Sejmie: E-faktury pójdą prosto do fiskusa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Podatki
Pierwsze mieszkanie bez podatku, szóste z wyższym
ZUS
Chcesz zwrot składki zdrowotnej? Musisz zgłosić aktualny rachunek bankowy