Niebezpieczny precedens - Prezes UOKiK zaskoczony decyzją sądu ws. Orlen/Polska Press

Decyzja Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. wstrzymania wykonania zgody przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press jest nieuprawniona - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny. UOKiK analizuje kroki prawne jakie może podjąć.

Aktualizacja: 13.04.2021 14:16 Publikacja: 13.04.2021 13:23

Niebezpieczny precedens - Prezes UOKiK zaskoczony decyzją sądu ws. Orlen/Polska Press

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Przypomnijmy, że postanowienie SOKiK z 8 kwietnia jest niezaskarżalne. Zostało wydane na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie wykonania decyzji Prezesa UOKiK ws. zgody na przejęcie przez PKN Orlen spółek należących do Polska Press do czasu zbadania przez sąd odwołania RPO.

Dziś RPO opublikował treść postanowienia na swojej stronie internetowej. W dokumencie Sąd podał motywy rozstrzygnięcia. SOKiK uznał, że z samego faktu zaskarżenia wynika konieczność powstrzymania się od dokonania koncentracji przez przedsiębiorców. Zgodnie bowiem z art. 97 uokik przedsiębiorca czeka na decyzję UOKIK by dokonać koncentracji, więc analogicznie powinien poczekać na orzeczenie sądu, gdyż zaskarżona decyzja nie jest ostateczna.

Czytaj też:

Są motywy decyzji sądu ws. wstrzymania przejęcia Polska Press

Sąd wstrzymał zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen

W ocenie Prezesa UOKiK, sąd w sposób nieuprawniony przyjął takie stanowisko.

- Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców. Taka interpretacja przepisów zwiększa niepewność co do sytuacji prawnej oraz może istotnie opóźniać realizację transakcji gospodarczych, generując szereg ryzyk z tym związanych, w tym w zakresie inwestycji zagranicznych - stwierdził Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Wyraził on również wątpliwość, czy przed wydaniem postanowienia SOKiK zapoznał się z jego stanowiskiem oraz z aktami sprawy zgromadzonymi w toku postępowania administracyjnego.  Jego zdaniem wskazuje na to chronologia zdarzeń: 7 kwietnia Prezes UOKiK przekazał stanowisko i akta sprawy do sądu, a już 8 kwietnia Sąd wydał postanowienie.

- Zarówno opisane powyżej wydarzenia jak i treść uzasadnienia wskazują, że sąd na etapie wydawania postanowienia o zastosowaniu bardzo poważnego środka tymczasowego nie podjął się oceny merytorycznych przesłanek wstrzymania decyzji, w tym braku potencjalnych skutków dla konkurencji. Podobnie nie zweryfikowano tego, czy zastosowanie środka tymczasowego jest uzasadnione podnoszonymi przez RPO argumentami - wskazał Prezes UOKiK.

Tomasz Chróstny nie ukrywa zaskoczenia decyzją Sądu. Jak poinformował, jego Urząd analizuje dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia. Zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji.

- Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców - stwierdził Tomasz Chróstny. - Odwołanie w głównej mierze podnosi zarzut nieuwzględnienia przez Prezesa UOKiK pozaustawowych przesłanek wydania zgody, których analiza pozostaje poza kompetencją organu ochrony konkurencji. Tym bardziej zaskakuje wydanie środka tymczasowego tak dalece ingerującego w prawa przedsiębiorców bez nawet pobieżnej analizy prawnej tego zagadnienia - dodał.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego