Zgłaszanie nieprawidłowości: obciążenie czy szansa dla firm?

Centralnym organem, do którego adresowane będą zgłoszenia w kanale zewnętrznym ma być Rzecznik Praw Obywatelskich, a w zakresie naruszeń zasad konkurencji i ochrony konsumentów zgłoszenia przyjmować będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nieskuteczność wewnętrznych kanałów do zgłaszania nieprawidłowości może nieść duże ryzyko operacyjne i wizerunkowe dla organizacji.

Publikacja: 28.10.2021 14:10

Zgłaszanie nieprawidłowości: obciążenie czy szansa dla firm?

Foto: Adobe Stock

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa (Projekt) mający implementować Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dyrektywa). Lektura proponowanych rozwiązań przekonuje, iż wdrożenie odpowiedniego wewnętrznego kanału do zgłaszania nieprawidłowości będzie opłacalne dla zobowiązanych do tego podmiotów z co najmniej dwóch powodów:

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty