W upał osoby starsze szybciej się odwadniają. Dlaczego?

Pozostanie w domu w czasie upału nie wystarczy, by ustrzec seniora przed niebezpiecznymi skutkami wysokich temperatur. – Powinniśmy sprawdzać, czy dostatecznie dużo pije, ponieważ jest mu trudniej kontrolować to samemu – apelują lekarze.

Publikacja: 03.08.2018 17:16

W upał osoby starsze szybciej się odwadniają. Dlaczego?

Foto: AdobeStock

Niektóre obiegowe opinie na temat zagrożeń, jakie niosą upały dla zdrowia, nie do końca są prawdziwe – na przykład  ta, że wysokie temperatury zwiększają ryzyko incydentów sercowo naczyniowych.

Jednak to, że osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na odwodnienie – jest faktem.

– Osoby starsze łatwiej się odwadniają przede wszystkim dlatego, że w mniejszym stopniu odczuwają pragnienie – wyjaśnia lekarz rodzinny Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.

Prawdopodobnie, jak sugerują badania, wynika to z pogarszającego się z wiekiem funkcjonowania tych obszarów mózgu, które za to odpowiadają. Niektórzy pacjenci tłumaczą, że piją mniej, by nie korzystać zbyt często z toalety, co jest dla nich uciążliwe np. z powodu niepełnosprawności. Bez względu jednak na przyczyny ograniczania napojów, jest to niebezpieczne dla ich zdrowia.

– W tym wieku odwodnienie, które zaburza pracę wielu narządów, m.in. nerek, jest szczególnie niebezpieczne – mówi Joanna Zabielska- Cieciuch. Dlatego zwłaszcza w gorące dni nie czekajmy, aż nasz bliski senior poprosi o coś do picia, tylko zadbajmy o to, by zawsze miał pod ręką przysłowiową szklankę wody. Przypominajmy regularnie, by się napił, sprawdźmy, czy to zrobił.

Warto też pomyśleć o wyręczeniu starszej osoby w codziennych czynnościach, nawet gdy nie mieszkamy razem. Chodzi zwłaszcza o wszystko, co wiąże się z wychodzeniem z domu, jak choćby zakupy czy sprawy w urzędach, które możemy załatwić za babcię i dziadka. 

Dorosła osoba powinna w czasie upału wypijać ok. 2-3 litrów na dobę (ok. 30 ml na kilogram masy ciała).

Pozostało 82% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej