fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wykonania decyzji ZUS o odmowie umorzenia składek nie uda się wstrzymać

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Decyzja ZUS odmawiająca umorzenia zaległości składkowych nie wymaga realizacji w postępowaniu egzekucyjnym. Wyklucza to możliwość orzeczenia o wstrzymaniu jej wykonania.

- Nasza spółka ma problem z decyzją ZUS o odmowie umorzenia zaległych składek za pracowników. Mamy czas na wniesienie skargi do sądu administracyjnego, ale jednocześnie chcemy wstrzymać egzekucję tych składek do czasu rozpoznania skargi. Chodzi o to, aby ZUS nie prowadził czynności jeszcze przed rozpoznaniem skargi. Czy jest to możliwe? – pyta czytelnik.

Nie ma podstaw do złożenia w sądzie wniosku o wstrzymanie wykonalności tej decyzji ZUS. Pozostaje oczekiwać na merytoryczne rozpoznanie skargi na tę decyzję.

Całkowita nieściągalność...

Analizę poruszonej problematyki warto poprzedzić przypomnieniem regulacji prawnych dotyczących możliwości umarzania należności z tytułu składek. Zasadniczo odnosi się do niej cały art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 300 ze zm.). W ust.  1 i 2 ustawodawca postanowił, że należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS (z uwz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA