fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Nie będzie mikroskładki ZUS z działalności o dochodach poniżej 5 tys. zł

Fotorzepa, Marta Bogacz
Ministerstwo Finansów i Rozwoju potwierdziło wstrzymanie prac nad wprowadzeniem niższych składek dla osób o dochodach poniżej 5 tys. zł miesięcznie z działalności gospodarczej.

Z informacji podanej przez Jadwigę Emilewicz, wiceminister rozwoju, wynika, że prowadzący działalność gospodarczą nie mają co liczyć na zapowiadaną przez resort rozwoju stałą obniżkę składek na ZUS.

Z odpowiedzi na interpelację posłów .Nowoczesnej (złożonej m.in. przez Ryszarda Petru) wynika, że zapowiadane zmiany nie wejdą raczej w życie od 1 stycznia 2018 r., jak pierwotnie zapowiadało ministerstwo. Wynika to z negatywnych opinii, jakie do projektu zgłosiły Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak pisze minister Emilewicz, „w związku z prowadzonymi rozmowami nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje, czy i kiedy projekt zostanie wniesiony jako rządowy pod obrady Sejmu".

Zdaniem Ryszarda Petru, który opublikował odpowiedź Ministerstwa Rozwoju na swoim profilu na Twitterze, oznacza to, że przepisy w ogóle nie wejdą w życie.

Odpowiedź resortu rozwoju jest zbieżna z tym, co niedawno prezentował prof. Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w Radzie Dialogu Społecznego. Z jego wypowiedzi wynikało, że zmiany, na jakie mogą liczyć osoby prowadzące działalność gospodarczą, to jedynie wydłużenie z dwóch do trzech lat okresu preferencji, w którym po założeniu działalności gospodarczej mogą opłacać obniżone składki do ZUS.

W projekcie Ministerstwa Rodziny są jednak dwa kontrowersyjne zapisy. Pierwszy mówi, że w trzecim roku preferencji składki płacone do ZUS będą dwa razy wyższe niż w poprzednich dwóch latach. Na przykład przedsiębiorca korzystający obecnie z preferencji opłaca co miesiąc składki do ZUS w wysokości 190,62 zł plus 297,28 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przy takiej wysokości składki w trzecim roku zapłaciłby więc podwójnie do ZUS, czyli 381,24 zł miesięcznie plus niezmienioną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. To ciągle znacznie mniej, niż wynosi zwykła składka do ZUS – 812,61 zł miesięcznie.

Nowela przygotowana w Ministerstwie Rodziny przewiduje, że z przedłużenia okresu preferencji dla nowo powstałych firm nie skorzystają podmioty działające już teraz, lecz tylko założone po zmianie przepisów. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA