fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojsko

Kto blokuje awanse żołnierzy WOT

Dowództwo WOT
Zamieszanie z absolwentami kursów oficerskich organizowanych dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej WOT. Od wielu miesięcy czekają oni promocję oficerską.

Poseł Anna M. Siarkowska (klub PiS) z sejmowej komisji obrony narodowej skierowała do szefa resortu obrony Mariusza Błaszczaka interpelację w sprawie braku promocji oficerskiej dla absolwentów kursu oficerskiego dla potrzeb WOT czyli tzw. Agrykoli.

„Zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej w listopadzie 2017 roku rozpoczął się trzynastomiesięczny kurs oficerski dla kandydatów na oficerów dla potrzeb Wojsk Obrony Terytorialnej. Kurs rozpoczęło 96 kursantów na dwóch uczelniach, tj. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po upływie trzynastu miesięcy w dniach 19-20 grudnia 2018 przystąpili oni do egzaminu na oficera. W dn. 21 grudnia 2018 absolwentom zostały rozdane świadectwa ukończenia kursu oficerskiego" – przypomina w interpelacji poseł Siarkowska.

I dodaje, że „pierwszy termin promocji oficerskiej został ustalony na marzec 2019 r". „Niestety, nie doszedł on do skutku. Następnie absolwentów informowano, że promocja będzie mała miejsce w maju 2019, później zaś jako datę promocji podawano dzień 14 lipca 2019 r. Niestety, wraz z początkiem lipca 2019 absolwenci kursu zostali poinformowani, że promocja również i w tym terminie się nie odbędzie" – opisuje posłanka.

Dlatego „mając na względzie zobowiązania poczynione przez MON wobec kandydatów na oficerów w 2017 roku i później", prosi ona szefa MON o odpowiedź na pytania kiedy odbędzie się promocja dla absolwentów Agrykoli, a także czy absolwenci tego kursu po promocji oficerskiej będą mogli starać się o przyjęcie do służby zawodowej we wszystkich rodzajach sił zbrojnych? Dodatkowo dopytuje jakie możliwości przejścia do służby zawodowej w Siłach Zbrojnych RP otrzymują absolwenci kursu Agrykola?

Zapytaliśmy MON o to kiedy planowana jest promocja oficerska żołnierzy WOT. Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że blokada awansów wynika z ciągle prowadzonych uzgodnień w tej sprawie pomiędzy resortem obrony, a prezydenckim Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

Z kolei ppłk. Marek Pietrzak rzecznik Dowództwa WOT poinformował nas, że nie każdy kto ukończył kurs musi otrzymać promocję na stopień oficerski. Wnioskuje o to dowódca brygady, gdy kandydat ma wskazane konkretne stanowisko służbowe w jednostce wojskowej. Kolejnym wymogiem jest co najmniej bardzo dobra opinia. Dodaje, że selekcja jest kilkustopniowa.

Przypomnijmy, że w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej, są etaty dla szeregowych, podoficerów i oficerów. Jednak aby zasilić korpus oficerów TSW, niezbędne są studia na wojskowej uczelni. Dlatego Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i MON opracowali program Agrykola. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy „Agrykola", założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.

Program został zaakceptowany przez ministra obrony. Kandydaci na oficerów TSW muszą spełniać kilka wymogów m.in. być żołnierzami WOT-u, a także posiadać cywilne wykształcenie wyższe II stopnia (lub być w trakcie studiów magisterskich).

Do pierwszego kursu oficerskiego przystąpiło 96 żołnierzy. Uczyli się w Akademii Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej. Kurs był podzielony na cztery etapy i trwał 13 miesięcy. Podchorążowie na zajęciach spędzili około 600 godzin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA