fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Adaptacja strychu bez podatku VAT

Fotorzepa, Rafał Guz
Gruntowna przebudowa strychu na lokal mieszkalny i jego późniejsza sprzedaż nie zawsze musi się zakończyć zapłatą VAT. Wszystko zależy od okoliczności.

Jeśli z całokształtu działań właściciela wynika, że przebudowa strychu mieści się w zwykłym zarządzie prywatnym majątkiem, sprzedawca nie będzie musiał odprowadzać VAT od transakcji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w niedawnej interpretacji uznał, że skoro podatnik twierdzi, iż sprzedaży nie planował i jest ona wynikiem zmiany planów życiowych, a nie zamierzonych poczynań biznesowych, nie można go traktować jak przedsiębiorcy.

W 2014 r. podatnik kupił od dewelopera strych w starej kamienicy na piątej kondygnacji jako lokal niemieszkalny. Na etapie kupna lokalu planowana była instalacja windy, jednak konserwator zabytków nie wyraził na to zgody. Wspólnota mieszkaniowa z własnych środków wykonała remont części wspólnych zgodnie z pozwoleniem na budowę.

Właściciele poszczególnych lokali – każdy we własnym zakresie – wykonali remont swoich lokali zgodnie z odrębnymi pozwoleniami na budowę.

Po zakończeniu robót i uzyskaniu niezbędnych decyzji i zaświadczeń lokal na strychu został przekształcony na mieszkalny. W 2016 r. właściciel sprzedał nowe mieszkanie. Notariusz, ku jego zaskoczeniu, poinformował go o obowiązku zapłacenia VAT. Zapytał więc izbę skarbową, czy to prawda. Podatnik wyjaśnił, że nie prowadzi i nigdy nie prowadził firmy. Mieszkanie miało służyć jego rodzinie, ale ze względu na brak windy zdecydował się na sprzedaż. Rodzina podjęła też decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Pieniądze ze sprzedaży przeznaczy na zakup domu. Na pytanie, czy sprzedawał inne mieszkania, odpowiedział, że sprzedał w 2012 r. odziedziczone w latach 90. po rodzicach mieszkanie w innej miejscowości. Wcześniej je wyremontował.

Izba potwierdziła, że w tym szczególnym przypadku nie powinno się naliczać VAT, gdyż sprzedawca nie prowadzi działalności handlowej.

– Działalność gospodarcza powinna się cechować stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, ponieważ związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, zbycie majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży – wynika z interpretacji.

numer interpretacji: 2461-IBPP1. 4512.790.2016. 2.MG

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA