Jak prawidłowo rozliczać sprzedaż kart paysafecard w VAT

Dystrybutor kart będących formą pieniądza elektronicznego służących płatnościom w internecie nie wykonuje czynności podlegających regulacjom ustawy o VAT i nie musi na nie wystawiać paragonów.

Publikacja: 23.11.2016 05:20

Jak prawidłowo rozliczać sprzedaż kart paysafecard w VAT

Foto: 123RF

- Jak prawidłowo rozliczać sprzedaż kart paysafecard w VAT? Czy sprzedaż tych kart trzeba rejestrować na kasie fiskalnej? – pyta czytelnik.

Zagadnienie kart przedpłaconych w rozliczeniach VAT rozstrzygnęła Izba Skarbowa w  Warszawie w interpretacji z 4 sierpnia 2016 r. (TPP1/4512-453/16/MN).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że w ramach swojej działalności zamierza zajmować się dystrybucją kart przedpłaconych służących do realizowania anonimowych płatności w internecie. Podatnik zawarł umowę z kontrahentem, zgodnie z którą za sprzedaż produktów określonych w umowie jako „doładowania elektroniczne do płatności w internecie i pieniądz elektroniczny, w tym paysafecard, ukash i inne" otrzymuje określoną prowizję. Karty zawierają kody PIN, które służą do dokonywania płatności on line za zakupy w wybranych podmiotach bez konieczności posiadania karty kredytowej czy rachunku bankowego.

W związku z planowanym rozpoczęciem dystrybucji opisanych kart przedpłaconych, podatnik zapytał, w jaki sposób należy traktować sprzedaż kart paysafecard w VAT oraz czy sprzedaż kart paysafecard podlega obowiązkowi rejestracji na kasie fiskalnej.

W wydanej interpretacji organ wskazał, że opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Poza zakresem ustawy

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy lub ich części, a także wszelkie postaci energii. Skoro wnioskodawca wskazał, że opisywane karty są pieniądzem elektronicznym, za który można nabyć towary lub usługi w internecie, to nie mogą one zostać uznane za towar w rozumieniu ustawy o VAT.

Dystrybucji kart nie można również uznać za odpłatne świadczenie usług. Wnioskodawca nie wskazał, że w celu nabycia kart klient musi spełnić jakiekolwiek warunki. W związku z tym podatnik nie świadczy żadnych usług na rzecz nabywców kart.

W konsekwencji organ uznał, że sprzedaż kart paysafecard nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, a tym samym nie podlega VAT.

Bez rejestracji

Odnośnie do ewidencjonowania dystrybucji kart paysafecard na kasie fiskalnej organ powołał się na art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Ponieważ nie można uznać, że w tym zakresie wnioskodawca zajmuje się sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT, organ potwierdził, że nie ma on również obowiązku ewidencjonowania dystrybucji opisanych kart na kasie fiskalnej.

Zdaniem autorki

Klaudia Kurzawińska-Butt, doradca podatkowy, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

Ustawa o VAT nie zawiera definicji pieniądza elektronicznego. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o usługach płatniczych, pieniądz elektroniczny oznacza wartość pieniężną przechowywaną elektronicznie, w tym magnetycznie, wydawaną, z obowiązkiem jej wykupu, w celu dokonywania transakcji płatniczych, akceptowaną przez podmioty inne niż wyłącznie wydawca pieniądza elektronicznego.

Wnioskodawca wskazał, że sprzedawane przez niego karty są pieniądzem elektronicznym. W związku z tym są jedynie wartością pieniężną, której nie można uznać za rzecz, a zatem karty nie spełniają definicji towaru z ustawy o VAT. Przekazanie kart nie jest też świadczeniem usług, ponieważ pomiędzy wnioskodawcą a nabywcą karty nie występuje żadne świadczenie wzajemne (klient płaci wnioskodawcy nominał nadrukowany na karcie i taką samą kwotę wykorzystuje na zakupy w Internecie, a wnioskodawca przekazuje tę kwotę nominału wydawcy karty). Karta jest bowiem wyłącznie uprawnieniem do realizacji płatności przez internet i sama w sobie nie jest żadnym świadczeniem.

Sprzedawca karty paysafecard nie może również przewidzieć, za jaki towar lub za jaką usługę klient końcowy zapłaci w Internecie za pomocą karty. Klient może zapłacić kartą za wiele towarów i usług opodatkowanych różnymi stawkami VAT.

Takie stanowisko zajęła także Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 4 lutego 2015 r. (IPPP3/443-1100/14-2/IG) oraz Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 15 kwietnia 2013 r. (IBPP2/443-28/13/KO).

Skoro zatem dystrybucja kart paysafecard nie jest czynnością podlegającą przepisom ustawy o VAT (nie jest ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług), to sprzedawca nie ma obowiązku rejestrowania jej na kasie fiskalnej.

Należy również zauważyć, że w sytuacji opisanej w komentowanej interpretacji wnioskodawca będzie otrzymywał prowizję za dystrybucję kart. Mimo że opodatkowanie prowizji nie było przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji, to warto wspomnieć, że co do zasady prowizja za dystrybucję pieniądza elektronicznego powinna korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwolnieniu z VAT podlegają m.in. usługi w zakresie wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Ponieważ prowizja otrzymywana od kontrahenta powinna korzystać ze zwolnienia z VAT, to podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od kwoty takiej prowizji z tytułu dystrybucji opisywanych kart. Może to mieć dla podatników znaczenie w kontekście przepisów w art. 90 ustawy o VAT mówiących o współczynniku VAT.

- Jak prawidłowo rozliczać sprzedaż kart paysafecard w VAT? Czy sprzedaż tych kart trzeba rejestrować na kasie fiskalnej? – pyta czytelnik.

Zagadnienie kart przedpłaconych w rozliczeniach VAT rozstrzygnęła Izba Skarbowa w  Warszawie w interpretacji z 4 sierpnia 2016 r. (TPP1/4512-453/16/MN).

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów