Gdzie rozliczyć VAT przy usługach B2B

Aby ustalić, że miejscem świadczenia usług na rzecz przedsiębiorcy jest jego siedziba, należy sprawdzić, czy faktycznie są tam podejmowane istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządu i wykonywane centralne zadania administracyjne.

Publikacja: 03.09.2018 06:40

Gdzie rozliczyć VAT przy usługach B2B

Foto: 123RF

Zgodnie z zawartą w ustawie o VAT generalną zasadą ustalania miejsca świadczenia usług w przypadku usług typu B2B (ang. business-to-business, czyli usług pomiędzy przedsiębiorcami), miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Dostawca usług powinien zwrócić uwagę czy nabywca faktycznie prowadzi działalność w miejscu położenia siedziby.

Czytaj także: Gdzie rozliczyć podatek VAT, gdy czynności są wykonywane za granicą

Fiskus może zakwestionować

Jeżeli bowiem okazałoby się, że jest to miejsce położone poza Polską, gdzie działalność nabywcy jest jedynie zarejestrowana, to organy podatkowe mogą zakwestionować sposób rozliczenia sprzedaży polegający na jej rozpoznaniu jako niepodlegającej opodatkowaniu VAT na terenie Polski. Będzie to prowadzić do powstania zaległości w VAT, wymierzenia dodatkowego zobowiązania VAT oraz naliczenia odsetek od zaległości podatkowych.

Takie postępowanie organów znajduje potwierdzenie np. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 16 listopada 2016 r. (I SA/Wr 593/16) i w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 19 kwietnia 2016 r. (I SA/Łd 16/16).

Przykład

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A sp. z o.o. zarejestrowana dla celów VAT w Polsce świadczy usługi transportu towarów na terenie Polski (tj. usługi, do których stosuje się generalną zasadę miejsca świadczenia usług) na rzecz spółki B GmbH, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prawa niemieckiego z siedzibą Dreźnie, zarejestrowaną w Niemczech dla celów niemieckiego VAT oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych. W rzeczywistości jednak jedynym udziałowcem i prezesem zarządu B GmbH jest polski obywatel mieszkający na stałe w Polsce. Stamtąd też (czyli z Polski) podejmuje decyzje dotyczące działalności operacyjnej B GmbH. W rejestrowej siedzibie w Dreźnie mieści się jedynie puste biuro z biurkiem i krzesłami, nie jest tam przechowywana dokumentacja nabywcy. Ponadto, pomimo rejestracji poza Polską, działalność nabywcy jest ukierunkowana na sprzedaż na rzecz podmiotów z Polski, tj. usługi nabywane przez B GmbH (transport towarów na terenie Polski) odsprzedawane są polskim nabywcom.

W takim przypadku polskie organy podatkowe mogą uznać, że fakt nie tylko rzeczywistego zarządzania B GmbH z terytorium Polski, ale również nastawienie oferty sprzedażowej B GmbH na rzecz klientów z Polski prowadzi do wniosku, że B GmbH posiada na terenie Polski stałe miejsce prowadzenia działalności. Miejscem świadczenia usług jest zatem miejsce położenia tego stałego miejsca prowadzenia działalności zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy o VAT.

Regulacje unijne

Zgodnie z art. 10 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej miejscem siedziby działalności gospodarczej podatnika jest miejsce, w którym wykonywane są funkcje naczelnego zarządu przedsiębiorstwa. Ponadto, w celu ustalenia miejsca siedziby działalności gospodarczej podatnika uwzględnia się miejsce, w którym zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, adres zarejestrowanej siedziby przedsiębiorstwa i miejsce posiedzeń zarządu przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy te kryteria nie pozwalają z całkowitą pewnością określić miejsca siedziby działalności gospodarczej podatnika, decydującym kryterium jest miejsce, w którym zapadają istotne decyzje dotyczące ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Na co zwrócić uwagę

Niewątpliwie, fakt istnienia w miejscu siedziby rejestrowej także siedziby działalności gospodarczej w rozumieniu ww. przepisu musi w każdym konkretnym przypadku podlegać wnikliwej analizie. Powinna ona uwzględniać, rzecz jasna, indywidualne kryteria uzależnione w szczególności od charakteru prowadzonej działalności. W świetle przywołanych wcześniej orzeczeń, za brakiem posiadania siedziby działalności gospodarczej mogą przemawiać przykładowo:

- posiadanie w miejscu siedziby rejestrowej wyłącznie adresu pocztowego (skrzynki pocztowej) lub nieużywanego, pustego biura przy ewentualnej równoczesnej rejestracji dla celów VAT w tym samym kraju;

- brak przebywania w miejscu siedziby rejestrowej osób kierujących danym podmiotem nawet w sposób okazjonalny;

- brak ustalania z miejsca siedziby rejestrowej ogólnej działalności przedsiębiorczej podmiotu, takiej jak prowadzenie negocjacji w sprawie zawierania umów i akwizycja klientów;

- brak przechowywania w miejscu siedziby rejestrowej dokumentacji związanej z działalnością podmiotu;

- kierowanie korespondencji handlowej, finansowej i innej związanej z działalnością na adres inny aniżeli adres siedziby rejestrowej.

Co więcej, z przytoczonych wyroków wynika także, że organy podatkowe mogą dopatrywać się w przypadku zaprezentowanym w przykładzie nadużycia prawa polegającego na uzyskaniu korzyści przez A sp. z o.o. Polegałaby ona na braku konieczności odprowadzenia polskiego VAT od świadczenia usług na rzecz B GmbH.

podstawa prawna: art. 28b ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

podstawa prawna: art. 10 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DzU UE.L.2011.77.1)

Zgodnie z zawartą w ustawie o VAT generalną zasadą ustalania miejsca świadczenia usług w przypadku usług typu B2B (ang. business-to-business, czyli usług pomiędzy przedsiębiorcami), miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Dostawca usług powinien zwrócić uwagę czy nabywca faktycznie prowadzi działalność w miejscu położenia siedziby.

Czytaj także: Gdzie rozliczyć podatek VAT, gdy czynności są wykonywane za granicą

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP