fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Brexit: w Irlandii Północnej pozostanie „europejski" VAT

Adobe Stock
Od 1 stycznia w Irlandii Północnej pozostanie „europejski" VAT dla dostaw towarów, ale nie dla usług.

W przyjętym w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską projekcie zmiany dyrektywy o VAT uregulowano podatkowy status Irlandii Północnej. Pod względem cła i VAT taki stan ma zostać także po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od początku 2021 r. Według projektowanych rozwiązań dostawy towarów z UE do Irlandii Północnej będą traktowane jak dostawy wewnątrzwspólnotowe w rozumieniu VAT. Warunkiem będzie jednak uzyskanie i używanie osobnego numeru identyfikacji dla celów tego podatku.

Niemniej dostawy do Belfastu i okolic i tak będą wymagały znacznie mniej formalności niż przy eksporcie towarów do innych części Zjednoczonego Królestwa. Ten wymaga bowiem przedstawiania dodatkowych dokumentów, a także kontroli granicznych, płacenia cła, możliwe są różne ograniczenia.

Czytaj także:

Natomiast do świadczenia usług w Irlandii Północnej będą miały zastosowanie brytyjskie regulacje VAT. Oznacza to, że usługa świadczona tam przez firmę unijną będzie podlegała takim samym regułom jak w innych przypadkach świadczenia usług poza UE.

Jak ocenia Agnieszka Kisielewska, doradca podatkowy w MDDP, po 1 stycznia dostawy towarów z Unii, w tym z Polski, na Wyspy Brytyjskie mogą być pewnym wyzwaniem logistycznym i dokumentacyjnym.

– Zwłaszcza gdy np. dostawa dla jednego kontrahenta w Wielkiej Brytanii będzie do kilku miejsc, z których co najmniej jedno będzie poza Irlandią Północną – zauważa ekspertka. I dodaje, że sprawa jest istotna choćby z tego względu, że od 1 stycznia 2021 r. brytyjska taryfa celna będzie przewidywała cła na wiele towarów.

– Sporo tu zależy od brytyjskich przepisów oraz regulacji wynikających z ewentualnej umowy o wolnym handlu między UE i Wielką Brytanią, których nadal nie znamy – zastrzega Kisielewska.

Oprócz regulacji wynikających z przyszłego porozumienia Brukseli z Londynem konieczne będzie przyjęcie krajowych przepisów dotyczących handlu po brexicie. KE w oficjalnym komunikacie zachęca państwa członkowskie do szybkiego przyjęcia dyrektywy, by sprawnie wprowadzać regulacje krajowe. Wkrótce zostaną też przyjęte podobne do VAT regulacje dotyczące statusu Irlandii Północnej dla celów akcyzy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA