fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Udzielenie pożyczki opodatkowane, ale zwolnione - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Czynność udzielenia pożyczki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zamian za wynagrodzenie jest odpłatnym świadczeniem usług.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 października 2019 r. (0111-KDIB3-1.4012.520.2019.3.AB).

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej został złożony przez szpital będący podmiotem leczniczym, funkcjonujący jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, który otrzymał pożyczkę od swojego organu założycielskiego – jednostki samorządu terytorialnego. Obydwa podmioty są czynnymi podatnikami VAT. Pożyczka została udzielona na podstawie umowy cywilnoprawnej, a jej przeznaczeniem było uregulowanie wymagalnych zobowiązań szpitala z tytułu dostawy leków, materiałów medycznych, opatrunkowych, usług medycznych, transportowych oraz energii elektrycznej i gazu. Oprocentowanie pożyczki wynosiło 0,1 proc. od kwoty pożyczki. Jak zostało wskazane we wniosku, organ założycielski udzielał już wcześniej podobnych pożyczek.

Czytaj także: VAT: udzielenie pożyczki jest odpłatnym świadczeniem usług

Szpital...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA