Utworzenie jednostki pomocniczej wiąże się z przekazaniem kompetencji

W statucie jednostki pomocniczej gminy trzeba wskazać m.in. zakres zadań przekazywanych jej przez gminę. Zadania te powinny być uregulowane w wyczerpujący sposób.

Publikacja: 21.10.2019 16:15

Utworzenie jednostki pomocniczej wiąże się z przekazaniem kompetencji

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Osoba, której uprawnienie zostało naruszone uchwałą rady dzielnicy, chce zaskarżyć tę uchwałę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy można zaskarżyć uchwałę rady dzielnicy?

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że przysługuje takie uprawnienie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze (np. sołectwa, dzielnice). Organizację i zakres działania jednostki pomocniczej określa się odrębnym statutem, w którym należy wskazać m.in. zadania organów tej jednostki oraz zakres zadań przekazywanych tej jednostce przez gminę i sposób ich realizacji (por. art. 35 ust. 1 i 3 u.s.g.). Organem uchwałodawczym w dzielnicy jest rada, a organem wykonawczym zarząd, na czele którego stoi przewodniczący (art. 37 ust. 1-2 u.s.g.).

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów