fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Mariusz Golecki nowym Rzecznikiem Finansowym

Minister finansów Jerzy Kwieciński (z lewej) i nowy rzecznik finansowy Mariusz Golecki
Mariusz Golecki został rzecznikiem finansowym. Będzie wspierał klientów w sporach z bankami.

Dr hab. Mariusz Golecki, profesor na Uniwersytecie Łódzkim, na stanowisko rzecznika finansowego został powołany 12 października 2019 r. Zastąpił Aleksandrę Wiktorow, której kadencja upłynęła w piątek.

– Obejmuję urząd rzecznika finansowego w przełomowym momencie, jeśli chodzi o kwestię tzw. kredytów walutowych – mówi Mariusz Golecki. – Moim priorytetem na najbliższe tygodnie będzie dokonanie analizy orzeczenia TSUE oraz orzeczeń polskich sądów w tych sprawach. Na tej podstawie przedstawimy, jakie praktyczne możliwości mają obecnie posiadacze tego typu umów. Pozwoli to podjąć świadomą decyzję albo o wejściu w spór sądowy, albo o ugodowym jego rozwiązaniu. Wierzę, że ta druga opcja daje dużą większą elastyczność i jest dobra dla obu stron: banków i klientów, alternatywą dla drogi sądowej. Oczywiście tych, którzy zdecydują się na postępowanie sądowe, będziemy konsekwentnie wspierać tzw. istotnymi poglądami.

Do zakresu działań rzecznika należą nie tylko spory klientów z bankami, ale i ze wszystkimi instytucjami finansowymi działającymi na naszym rynku. Z zapewnień nowego rzecznika wynika, że będzie się starał wspierać klientów korzystających zarówno z klasycznych produktów finansowych, jak pożyczki czy ubezpieczenia, jak i tych nowoczesnych, jakimi są kryptowaluty.

Według rzecznika klienci potrzebują szczególnego wsparcia, bo są to osoby często przestraszone, zagubione i niewierzące w sukces w sporze z instytucjami finansowymi.

– W segmencie ubezpieczeń będziemy trzymali rękę na pulsie, żeby nie powtórzyły się problemy podobne do tych, jakie klienci mieli z polisami z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Ważne jest też dalsze zapewnianie wsparcia poszkodowanym likwidującym szkody z polis OC, w szczególności komunikacyjnego – dodaje Mariusz Golecki.

Zapowiada też monitoring nowoczesnych usług finansowych, tak by na jak najwcześniejszym etapie identyfikować zagrożenia dla klientów i luki w przepisach. Tak by podejmować działania na wczesnym etapie, zanim niekorzystne dla klientów instrumenty rozprzestrzenią się na rynku.

Dr hab. Mariusz Golecki jest profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych, a także kierownikiem Pracowni Badań Kognitywnych nad Prawem na WPiA UŁ.

Przewodniczy Radzie ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przy Ministrze Finansów, a także Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych. W latach 2016– 2017 by dyrektorem Departamentu Prawnego w Ministerstwie Finansów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA