Inauguracyjny wykład „Józef Piłsudski w Belwederze i Łazienkach 1918–1922" wygłosi 20 lutego w pałacu Na Wyspie prof. Grzegorz Nowik.

Po 1918 roku Belweder stał się oficjalną rezydencją Józefa Piłsudskiego jako naczelnika państwa. Marszałek mieszkał i przyjmował w nim gości, a w pałacu w Łazienkach przyjmował życzenia noworoczne czy wręczył sztandar żołnierzom ruszającym na wojnę z Rosją.

W kaplicy, znajdującej się wtedy w zachodnim pawilonie pałacu Na Wyspie, Piłsudski wziął ślub. Bywał na spektaklach w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii i na zawodach jeździeckich odbywających się na hipodromie w południowej części Łazienek.

Gabriel Narutowicz jako minister mieszkał w budynku zwanym dziś Domem Narutowicza, a po elekcji na prezydenta przeniósł się do Pałacu Myślewickiego. Stanisław Wojciechowski mieszkał w Belwederze. Po 1926 r. Łazienki stały się rezydencją Ignacego Mościckiego.

O związkach polityków II RP z Łazienkami Królewskimi opowiedzą także prof. Patryk Pleskot („Łazienki Królewskie w życiu (i śmierci) Gabriela Narutowicza" –13 marca), dr Elżbieta Steczek-Czerniawska („Z Kalisza do Warszawy. Belweder i Łazienki w życiu Stanisława Wojciechowskiego" – 17 kwietnia), prof. Włodzimierz Suleja ( „Piłsudski lata ostatnie z Belwederem i Łazienkami w tle" – 29 maja), prof. Andrzej Chojnowski („Ignacy Mościcki: Między Zamkiem a Belwederem, z odpoczynkiem w Łazienkach..." – 26 czerwca).