Praktyka znana pod nazwą triple talaq pozwala mężowi na rozwód z żoną przez trzykrotne powtórzenie słowa talaq (rozwód) skierowanego do żony w dowolnej formie (w ten sposób można się rozwieść np. za pomocą SMS-a lub e-maila).
Indyjski Sąd Najwyższy w 2017 roku uznał taką praktykę za niekonstytucyjną.
Teraz rozwodzenie się w taki sposób ma zostać uznane za przestępstwo kryminalne co - w intencji autorów przepisów - ma poprawić sytuację muzułmanek. Przeciwnicy nowego prawa twierdzą, że kara do trzech lat więzienia przewidziana za błyskawiczny rozwód jest zbyt surowa.
Ustawa kryminalizująca błyskawiczne rozwody trafiła do parlamentu Indii już w 2017 roku, ale wówczas utknęła w izbie niższej.
Teraz jednak, dzięki wsparciu rządzącej krajem, nacjonalistycznej BJP, została przyjęta.
BJP, która nie ma większości w izbie wyższej, wygrała głosowanie ws. ustawy dzięki dużej liczbie nieobecnych w czasie głosowania.
Premier Indii, Narendra Modi ogłosił, że wynik głosowania to "zwycięstwo na rzecz sprawiedliwości płciowej".
Praktyka Triple talaq nie jest wymieniana nigdzie w Koranie, ani w przepisach szariatu. Jednak rozwody takie są praktykowane przez muzułmanów od dekad. W Indiach zdarzały się przypadki, gdy muzułmanie rozstawali się w ten sposób z żonami przez Skype'a lub komunikator WhatsApp. Takie sprawy często trafiały do sądów.
Większość krajów muzułmańskich - w tym Egipt, ZEA, Pakistan i Bangladesz - zakazały błyskawicznych rozwodów.