fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Indie: Błyskawiczne rozwody muzułmanów będą przestępstwem

Flickr
Parlament Indii przyjął przepisy, które czynią z tzw. błyskawicznego rozwodu, praktykowanego przez muzułmanów, przestępstwo kryminalne - informuje BBC.

Praktyka znana pod nazwą triple talaq pozwala mężowi na rozwód z żoną przez trzykrotne powtórzenie słowa talaq (rozwód) skierowanego do żony w dowolnej formie (w ten sposób można się rozwieść np. za pomocą SMS-a lub e-maila).

Indyjski Sąd Najwyższy w 2017 roku uznał taką praktykę za niekonstytucyjną.

Teraz rozwodzenie się w taki sposób ma zostać uznane za przestępstwo kryminalne co - w intencji autorów przepisów - ma poprawić sytuację muzułmanek. Przeciwnicy nowego prawa twierdzą, że kara do trzech lat więzienia przewidziana za błyskawiczny rozwód jest zbyt surowa.

Ustawa kryminalizująca błyskawiczne rozwody trafiła do parlamentu Indii już w 2017 roku, ale wówczas utknęła w izbie niższej.

Teraz jednak, dzięki wsparciu rządzącej krajem, nacjonalistycznej BJP, została przyjęta.

BJP, która nie ma większości w izbie wyższej, wygrała głosowanie ws. ustawy dzięki dużej liczbie nieobecnych w czasie głosowania.

Premier Indii, Narendra Modi ogłosił, że wynik głosowania to "zwycięstwo na rzecz sprawiedliwości płciowej".

Praktyka Triple talaq nie jest wymieniana nigdzie w Koranie, ani w przepisach szariatu. Jednak rozwody takie są praktykowane przez muzułmanów od dekad. W Indiach zdarzały się przypadki, gdy muzułmanie rozstawali się w ten sposób z żonami przez Skype'a lub komunikator WhatsApp. Takie sprawy często trafiały do sądów.

Większość krajów muzułmańskich - w tym Egipt, ZEA, Pakistan i Bangladesz - zakazały błyskawicznych rozwodów.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA