fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Dla norweskiej młodzieży nie jest atrakcyjne ubieganie się o pracę w branży, w której mówi się po polsku"

Hadia Tajik
Arbeiderpartiet/ Bernt Sonvisen [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Flickr
- W norweskiej pracy należy mówić po norwesku - powiedziała w rozmowie z gazetą "VG" Hadia Tajik, muzułmańska polityk z Partii Pracy, była minister kultury, zwracając uwagę na branże zdominowane przez Polaków.

Jedna z wiceprzewodniczących Partii Pracy, pochodząca z pakistańskiej rodziny, ale urodzona w Norwegii Hadia Tajik, skrytykowała miejsca pracy, w których mówi się głównie po polsku.

- Dla norweskiej młodzieży nie jest atrakcyjne ubieganie się o pracę w branży, w której mówi się wyłącznie po polsku. I nie jest również pożądane, by tak było - z uwagi na zdrowie, bezpieczeństwo i sprawy społeczne w pracy głównym językiem musi być norweski - powiedziała w wywiadzie dla dziennika "VG".

- Język norweski musi być używany w norweskich miejscach pracy. To musi być punkt wyjścia. 17-latkowi trudno jest uczyć się zawodu w miejscu, gdzie nie ma z kim zjeść drugiego śniadania i wspólnie pożartować, ponieważ wszystkie żarty są po polsku. Koleżeństwo jest ważne i język norweski jest do tego kluczowy, także w celu uniknięcia wykorzystywania zagranicznej siły roboczej - podkreśliła 34-letnia obecnie polityk, która w 2012 roku została najmłodszą w historii minister kultury Norwegii. Funkcję tę piastowała nieco ponad rok.

Norweskie media zwracają jednak uwagę, że dotąd tylko skrajna prawica i radykałowie wypowiadali się w podobny sposób o obcokrajowcach, ale mówili głównie o muzułmańskich imigrantach, pracujących m.in. jako taksówkarze czy kierowcy komunikacji.

Pytana o słowa liderki duńskiej partii socjaldemokratycznej, Mette Frederiksen, która stwierdziła, że zamiast przyjmowania uchodźców z Afryki, należy ustanowić centra azylowe w krajach afrykańskich, Hadia Tajik odpowiedziała, że jednostronne wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby błędem. - To kwestia hipotetyczna, ale jest jasne, że potrzebna jest w tej kwestii jedność europejska - powiedziała.

Według danych z 2016 roku, w Norwegii mieszkało około 100 tysięcy Polaków. Stanowili wówczas niecałe 2 proc. populacji.

Prasa zauważa, że nie pierwszy raz Hadia Tajik wypowiada się kontrowersyjnie. W 2016 roku postulowała, by Norwegia przestała być królestwem i przemieniła się w republikę.

Źródło: rp.pl/ vg.no
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA