Prof. Hofmański przed nominacją do MTK był sędzią Izby Karnej Sądu Najwyższego, pełnił też funkcję rzecznika prasowego tego sądu.

Pierwszym wiceprezesem została sędzia Luz del Carmen Ibánez Carranza, a sędzia Antoine Kesia-Mbe Mindua drugim wiceprezesem. Ze względu na ograniczenia COVID-19 wybory odbyły się zdalnie.

Czytaj także: Tomasz Pietryga: Trybunał w Hadze nie zmieni świata

Jestem bardzo zaszczycony mogąc pełnić funkcję nowego Prezesa MTK wraz z dwoma Wiceprzewodniczącymi. Szczególnie cieszę się, że robię to jako pierwszy Prezes MTK pochodzący z grupy państw Europy Wschodniej. Trybunał stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. a najlepszym sposobem na sprostanie tym wyzwaniom jest ponowne skupienie się na robieniu wszystkiego, co w naszej mocy, aby wymierzyć sprawiedliwość. Zamierzam kontynuować wysiłki podejmowane przez wymiar sprawiedliwości w celu zwiększenia wydajności jego pracy i ujednolicenia praktyk. Sędziowie Trybunału, działając wspólnie, powinni wykorzystać okazję do wzmocnienia Trybunału w wykonywaniu jego ważnego mandatu na mocy Statutu Rzymskiego, jako sądu prawnego - powiedział nowo wybrany prezes MTK Piotr Hofmański cytowany w komunikacie na stronie Trybunału.

Prezydium MTK składa się z Prezydenta i dwóch Wiceprzewodniczących - odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu strategicznego przywództwa MTK jako całości. Koordynuje działania z innymi organami i dąży do zgody Prokuratora w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Zgodnie ze Statutem Rzymskim, traktatem rządzącym MTK, Prezydencja odpowiada za właściwe administrowanie Trybunałem, z wyjątkiem Urzędu Prokuratora. Prezydencja nadzoruje działalność Kancelarii i wnosi wkład w szereg polityk administracyjnych, które mają wpływ na ogólne funkcjonowanie Trybunału. Ponadto przeprowadza kontrolę sądową niektórych decyzji Sekretarza i zawiera umowy o współpracy obejmujące cały Trybunał z państwami i organizacjami międzynarodowymi.