fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Bodnar: Polska już dawno powinna zawiesić Izbę Dyscyplinarną

Adam Bodnar
tv.rp.pl
Polska już dawno powinna zawiesić funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej - powiedział rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w TVN24. Jego zdaniem powinno się to stać po skardze Komisji Europejskiej do unijnego Trybunału Sprawiedliwości na system dyscyplinarek sędziowskich.

RPO przypomniał, że zanim doszło wczoraj do wydania przez Komisję Europejską wniosku do TSUE o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN, KE złożyła skargę na Polskę za naruszenie prawa unijnego, jeżeli chodzi o funkcjonowanie całego systemu dyscyplinarnego dla sędziów.

- Polska została o tym zawiadomiona, odpowiedziała, że się z tym nie zgadza, później była jeszcze kolejna procedura i dopiero wtedy sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości. To był moment na refleksję, że coś jest nie tak - wskazał Bodnar. Dodał, że wówczas "Polska nic z tym nie zrobiła".

Czytaj też:

Zapytany w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, kto jest odpowiedzialny za wykonanie  ewentualnego postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej SN, rzecznik odpowiedział, że wszystkie władze Rzeczypospolitej.

- Na koniec będzie to musiało oznaczać konieczność zmiany ustawowej i naprawienie funkcjonowania systemu dyscyplinarnego sędziów. Myślę, że zanim pojawi się zmiana ustawowa, to nastąpi takie faktyczne wymuszenie tego, że Izba Dyscyplinarna przestanie funkcjonować - mówił Bodnar.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA