Reklama
Rozwiń

Wyrok nie będzie czytany godzinami czy tygodniami

Choć sądy dostały możliwość skracania formalności związanych z odczytywaniem wyroków to w trwających procesach może się to nie sprawdzić.

Aktualizacja: 06.09.2019 16:02 Publikacja: 06.09.2019 15:22

Wyrok nie będzie czytany godzinami czy tygodniami

Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki

W piatek wszedł w życie jeden z przepisów obszernej nowelizacji kodeksu postępowania karnego. Chodzi o punkt 68 noweli. Dotyczy on art. 418 paragraf 1b procedury karnej. Ten stanowi, że jeżeli ze względu na obszerność wyroku jego ogłoszenie wymagałoby zarządzenia przerwy lub odroczenia rozprawy, przewodniczący, ogłaszając wyrok, może poprzestać na zwięzłym przedstawieniu rozstrzygnięcia sądu oraz zastosowanych przepisów ustawy karnej. Przed ogłoszeniem wyroku przewodniczący musi uprzedzić obecnych o takim sposobie ogłoszenia wyroku i o jego przyczynie oraz poucza o możliwości zapoznania się z pełną treścią wyroku po jego ogłoszeniu w sekretariacie sądu. Na taką zmianę od dawna czekają sędziowie. M.in sędzia Lidia Jedynak, która od wielu tygodni odczytuje wyrok w sprawie Amber Gold. Siedem tysięcy stron - tyle musi odczytać. Problem w tym, że wielu karnistow uważa, że w tym przypadku wyrok musi zostać odczytany do końca. Powód? Sąd nie uprzedził o zastosowaniu skróconej procedury bo taka nie obowiązywała. A taki wymóg stawia wchodzący w życie przepis. Jeśli sąd złamie procedurę może narazić tsię na apelację.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono