fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Była szpieg CIA uciekła z Włoch. Bała się o bezpieczeństwo

Pixabay
Była amerykańska agentka, ułaskawiona we Włoszech w związku z porwaniem przez CIA islamskiego duchownego podejrzanego o terroryzm, uciekła do Stanów Zjednoczonych w obawie o swoje bezpieczeństwo.

Sabrina de Sousa jest jedną z 26 osób skazanych za uprowadzenie w 2003 r. egipskiego duchownego Hassana Mustafy Osamy Nasry. Jednocześnie jest jedyną osobą, która trafiła do więzienia za operację, w którą, jak sama twierdzi, nie była zaangażowana.

De Sousa miała wykonywać prace społeczne we Włoszech do przyszłego roku po tym, jak włoski prezydent zamienił jej wyrok czterech lat więzienia więzienia, ale zdecydowała się uciec z kraju. Decyzję podjęła, gdy sekretarz stanu Mike Pompeo i dyrektor CIA Gina Haspel odwiedzili Rzym w ubiegłym miesiącu.

- Byłam przerażona konsekwencjami, z którymi mogłabym się zmierzyć - powiedziała w rozmowie z "Corriere della Sera". Jej zdaniem amerykańska administracja "umyła ręce od jej sprawy".

Mike Pompeo do Włoch przybył na początku października. Gina Haspel 9 października spotkała się w Rzymie z szefami włoskich tajnych służb. Do tej pory nie potwierdzono, czy rozmowa dotyczyła sprawy De Sousy.

Adwokat Andrea Saccucci, który złożył odwołanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w imieniu De Sousy, potwierdził w niedzielę, że jego klientka opuściła Włochy, ale wyjaśnił, dlaczego De Sousa wróciła do Stanów Zjednoczonych, pomimo obaw ze strony administracji swojego kraju.

- Powiedziała mi tylko, że jest teraz w Stanach Zjednoczonych - przekazał Saccucci agencji Reutersa.

Porwanie Nasry, znanego również jako Abu Omar, było częścią programu CIA, w ramach którego porywano podejrzanych o terroryzm, a następnie transportowano ich do innych państw, aby tam przeprowadzić przesłuchania. Duchowny twierdził, że był torturowany po przeniesieniu do Egiptu. 

De Sousa od początku twierdziła, że jest niewinna, mówiąc, że nie była w Mediolanie w dniu uprowadzenia i nie zaplanowała tej akcji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA