Prezydent Xi Jinping zapowiedział w październiku, xe Chiny staną się do 2050 r. światowym mocarstwem wojskowym, a z rozwoju nowych technologii uczynił główny element nowej polityki poprzez inwestycje w myśliwce nie wykrywane przez radar, lotniskowce i pociski rakietowe.

Największy w Chinach producent jednostek pływających, China Shipbulding Industry Corp (CSIC) ujawnił teraz ambicję zbudowania takiego atomowego okrętu w zestawieniu osiągnięć technologicznych, jakie zamierza planuje w ramach unowocześniania marynarki wojennej kraju do 2025 r. — poinformował „Global Times". Komunikat CSIS przeredagowano następnie w portalu tej firmy usuwając wzmiankę o okrętach o napędzie jądrowym, ale pełny komunikat jest dostępny w chińskim Internecie.

„Musimy przyspieszyć osiąganie kluczowych przełomów, takich tak budowa lotniskowców o napędzie jądrowym, atomowych okrętów podwodnych nowego stylu, bezgłośnych łodzi podwodnych i bezzałogowych inteligentnych podwodnych systemów obrony" — stwierdza oryginalny tekst, cytowany przez „Global Times". CSIS odmówił skomentowania tej publikacji.

Budowę przez CSIS pierwszego lotniskowca rozpoczęto w kwietniu 2107 i ma wejść do służby w 2020 r. po pracach wykończeniowych i zainstalowaniu uzbrojenia. Jednostkę zaprojektowano na podstawie pierwszej wersji „Liaoning", którą kupiono jako okręt używany od Ukrainy w 1998 r. i dostosowano do wymogów Chin. CSIS podał, że pracuje także nad trzecim lotniskowcem, który zostanie zaprojektowany, zbudowany i wyposażony całkowicie według własnej technologii tej firmy. Niewiele wiadomo o programie chińskich lotniskowców, bo jest to tajemnica państwowa.

Chińskie media cytują ekspertów, którzy uważają, że kraj potrzebuje co najmniej 6 takich okrętów, co będzie wymagać pracy przez kilkadziesiąt lat. Amerykanie mają 10 lotniskowców, planują budowę 2 dalszych.