fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Asystenci prokuratora czekają na podniesienie górnych limitów wynagrodzeń

123RF
Asystenci prokuratora czekają na podniesienie górnych limitów wynagrodzeń, aby otrzymać wynegocjowane przez związek podwyżki.

W prokuraturze pracuje dziś ok. 1100 asystentów. Wciąż jednak prokuraturze daleko do nasycenia asystentami podobnego do tego w sądach powszechnych, gdzie jeden asystent przypada na trzech sędziów.

Jednym z problemów tej coraz liczniejszej grupy zawodowej jest niedostosowanie rozporządzenia regulującego płace do warunków rynkowych, a w szczególności do treści porozumienia z 4 lipca 2019 r., które Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP zawarł z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Przewidziane w porozumieniu podwyższenie wynagrodzeń o 900 zł w wielu przypadkach nie będzie możliwe z uwagi na górny próg wynagrodzeń określony dziś na kwotę 4200 zł.

Rozwiązaniem problemu byłoby podpisanie przez ministra sprawiedliwości projektu rozporządzenia podnoszącego na zasadach analogicznych jak w przypadku asystentów sędziów górną granicę wynagrodzeń asystentów i starszych asystentów prokuratora. W najnowszym stanowisku zaproponowaliśmy korektę górnego progu do 6000 zł, co wyeliminowałoby problem konieczności zmian w rozporządzeniu na najbliższe lata.

– Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której asystenci prokuratorów pozostaną wykluczeni z podwyżek, które przewiduje nasze porozumienie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Projekt rozporządzenia został przygotowany na długo przed podpisaniem porozumienia i można powiedzieć, że jest w tym momencie niedostosowany do nowych realiów wynikających z podwyżek 900+. Dlatego proponujemy zarówno w przypadku asystentów prokuratorów, jak i sędziów korektę górnej granicy do 6000 zł. W przyszłości nie trzeba będzie co chwilę zmieniać rozporządzenia, żeby przebić się przez sufit górnej granicy wynagrodzenia określonego zbyt ostrożnie – mówi „Rzeczpospolitej" prokurator Jacek Skała, przewodniczący ZZPiPP.

W piątek z Prokuratury Krajowej otrzymaliśmy odpowiedź, że PK, chcąc ratować sytuację asystentów, zapowiedział, że podniesie górny próg na kwotę minimum 5100 zł.

W lipcu pracownicy sądów i prokuratur po wielu miesiącach protestu wywalczyli sobie podwyżki. Mają nastąpić w dwóch etapach. Najpierw średnio 450 zł brutto od października, a drugie tyle od stycznia 2020 r. O 900 zł wzrosną też wynagrodzenia kuratorów. Jest jeszcze jeden element porozumienia. Pracownicy sądów i prokuratur zobowiązali się, że przez rok nie będą protestować.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA