fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

RPO podjął sprawę zatrzymania b. wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka

Wojciech Kwaśniak
Fotorzepa, Justyna Cieślikowska
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zatrzymania byłego wiceprzewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Wojciecha Kwaśniaka.

Rzecznik poinformował, że wystąpi o informacje dotyczące podstaw prawnych oraz przesłanek zatrzymania i okoliczności jego realizacji. M.in. będzie się chciał dowiedzieć, czy podczas zatrzymania i przewożenia zatrzymanego do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie były stosowane środki przymusu bezpośredniego i ewentualnie jakie. Zwróci się także o informacje, czy Wojciech Kwaśniak złożył zażalenie na zatrzymanie.

Ponadto Rzecznik chce  spytać Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, czy wcześniej podejmowano działania w celu wezwania Wojciecha Kwaśniaka do prokuratury oraz o to, jakie ewentualnie okoliczności przemawiały za obawą, że nie stawi się lub że może w inny sposób utrudniać postępowanie.

Przypomnijmy, że W czwartek, 6 grudnia funkcjonariusze CBA zatrzymali w sumie siedem osób w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków między 22 października 2013 r. a 15 września 2014 r. To były przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak i sześciu podległych mu urzędników, w tym wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak, znany z bezkompromisowej postawy w tropieniu nadużyć w SKOK Wołomin: wbrew sprzeciwom PiS domagał się włączenia do nadzoru KNF sektora SKOK, który wtedy szybko się rozwijał i zaczął odgrywać coraz większą rolę w systemie. W kwietniu 2014 r. został dotkliwie pobity na zlecenie osób powiązanych ze SKOK Wołomin. 

Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że wystąpi do Prokuratury Krajowej o informacje, jaki jest obecny stan postępowania w sprawie tego pobicia – kiedy zostanie zakończone i czy wobec podejrzanych o udział w pobiciu stosowane są obecnie lub były stosowane w przeszłości środki zapobiegawcze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA