Za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania karnego od najbliższego poniedziałku, tj. 27 lipca, dzieci przesłuchiwane w trybie art. 185a i 185b procedury karnej – czyli składające zeznania na temat przestępstw popełnionych z użyciem przemocy lub groźby karalnej, przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przeciwko rodzinie i opiece oraz przeciwko wolności – mogą zeznawać tylko w specjalnych pomieszczeniach.

Miejsce, w którym dziecko ma zeznawać, powinno składać się z pokoju przesłuchań, pokoju technicznego, poczekalni i toalety. Pokój, w którym prowadzone jest przesłuchanie dziecka przez sędziego z udziałem biegłego psychologa, powinien m.in. być utrzymany w jasnych, stonowanych barwach, posiadać meble dostosowane dla dzieci oraz urządzenia techniczne umożliwiające rejestrację przesłuchania.

Pokój techniczny, w którym przebywają inni uczestnicy przesłuchania, np. obrońca oskarżonego, prokurator, protokolant, wyposaża się w urządzenia techniczne pozwalające na obserwację przebiegu przesłuchania oraz komunikację z sędzią i biegłym psychologiem przebywającymi w pokoju przesłuchań.

Pokoje przesłuchań dzieci mogą się znajdować w budynkach sądów, prokuratur, policji (zaleca się odrębne wejście) czy instytucjach państwowych.

Podstawa prawna: nowela procedury karnej z 13 czerwca 2013 r. DzU z 26 lipca 2013 r., poz. 849