Lex Super Omnia wzywa prok. Wrzosek do wyjaśnień. "Prowadzone jest postępowanie"

Doniesienia medialne dotyczące naruszenia zasady apolityczności prokuratora oraz sposobu procedowania w tej sprawie są (...) wysoce niepokojące. - możemy przeczytać w oświadczeniu Lex Super Omnia. W sprawie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze.

Publikacja: 29.03.2024 14:57

Prokurator Ewa Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek

Foto: PAP, Albert Zawada

W ostatnim czasie media obiegły doniesienia o działaniach prokurator Ewy Wrzosek, polegających na przygotowywaniu dokumentów prokuratorskich (dotyczących m.in. mediów publicznych) poza prokuraturą. Jak donosi Wirtualna Polska, problem polega na sieci niejasnych powiązań między Ewą Wrzosek, organizacją Wolne Sądy oraz kancelarią Clifford Chance — ta ostatnia, po zmianie władzy, miała otrzymać szereg płatnych zleceń od nowego zarządu TVP, Polskiego Radia i PAP.

Czytaj więcej

Prokurator Wrzosek: Treść wniosków o zabezpieczenie skonsultowałam z innymi prokuratorami

Działania prokurator Wrzosek polegały na wysyłaniu wniosków prokuratorskich — jeden z nich wzbudził jednak poważne wątpliwości. Według ustaleń WP, „Wniosek wysłano na poczcie znajdującej się kilkadziesiąt metrów od siedziby międzynarodowej kancelarii prawnej Clifford Chance. Zeskanowano go na urządzeniu, którym nie dysponuje prokuratura, zaś dysponuje Clifford Chance”. Ponadto, „Dzień przed wysłaniem przez prokurator Wrzosek wniosków w sprawie Radia Kielce swoją opinię do sądu przesłała Fundacja Wolne Sądy. Została ona przygotowana na takim samym urządzeniu, co pismo Wrzosek. Jedna z założycielek Wolnych Sądów jest prawniczką w Clifford Chance”.

Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia”

W swoim stanowisku, Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” wskazuje: „z autentycznym niepokojem obserwujemy doniesienia medialne dotyczące aktywności Pani prokurator Ewy Wrzosek i podjęcia przez nią, na wniosek jednego z ówczesnych posłów, działań związanych z mediami publicznymi”. Ponadto, „profesjonalne, procesowe wyjaśnienie tej sprawy leży w interesie także Stowarzyszenia i takiego przeprowadzenia śledztwa Zarząd LSO oczekuje„. Stowarzyszenie próbowało także uzyskać informacje na temat sprawy od samej prokurator — „w odpowiedzi uzyskaliśmy stanowisko, że obecnie w tej sprawie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, które ma ustalić okoliczności faktyczne tej sprawy”.

Na koniec, LSO zaznacza: "Pragniemy jednocześnie zwrócić uwagę, że wystąpienia publiczne Pani prokurator należy traktować jako wypowiedzi dokonywane wyłącznie w jej własnym imieniu i nie należy utożsamiać ich ze stanowiskiem Stowarzyszenia". Zarząd odcina się więc od wypowiedzi prokurator Wrzosek. Poniżej prezentujemy pełną treść stanowiska:

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność