fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Gorbaczow: Mówią o wojnie nuklearnej, omawiają scenariusze

Trump chce wycofać USA z układu zawartego przez Reagana (po lewej) i Gorbaczowa (w środku)
Fed Govt [Public domain], via Wikimedia Commons
Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR, ostrzega przed rosnącym napięciem pomiędzy Rosją i USA i podkreśla, że nie powinno być powrotu do Zimnej Wojny - relacjonuje Reuters.

Gorbaczow był obecny na premierze nowego filmu dokumentalnego, "Poznajcie Gorbaczowa", poświęconego jego życiu, reformom w ZSRR w latach 80-tych i jego działaniach zmierzających do kontroli zbrojeń, które pomogły w zakończeniu Zimnej Wojny - pisze Reuters.

Wypowiadając się przy okazji premiery filmu Gorbaczow podkreślił, że świat musi powstrzymać się od nowej Zimnej Wojny. - I nie tylko od Zimnej Wojny. Musimy kontynuować kurs wskazany przez nas. Musimy zdelegalizować wszystkie wojny raz na zawsze. A najważniejsze jest, aby pozbyć się broni atomowej - mówił ostatni przywódca ZSRR.

Według Gorbaczowa obecnie świat "jest niebezpiecznie blisko nowego wyścigu zbrojeń".

W ubiegłym miesiącu Gorbaczow potępił USA, po tym jak Donald Trump zapowiedział wycofanie się Stanów Zjednoczonych z traktatu INF, podpisanego przez Gorbaczowa i Ronalda Reagana w 1987 roku. Traktat zakazywał posiadania i prac nad rozwojem rakiet średniego zasięgu zdolnych przenosić głowice atomowe.

W przekazie do widzów filmu, odczytanym przed jego projekcją, Gorbaczow podkreślił, że "jest przekonany, iż można zatrzymać nową Zimną Wojnę". "Zrobię wszystko, żeby to zrobić" - dodał.

"Najgroźniejszy byłby powrót do konfrontacji, rozpoczęcie nowego wyścigu zbrojeń. Już mówi się o wojnie nuklearnej, tak jakby było to coś całkowicie akceptowalnego. Przygotowują się do niej, scenariusze są dyskutowane" - napisał Gorbaczow w przesłaniu do widzów filmu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA