fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA i Rosja blokują zakaz robotów-zabójców

Wikimedia Commons/Public Domain
Ważny przedstawiciel branży high-tech, przeciwnik autonomicznych robotów wojskowych, obwinił USA i Rosję za zablokowanie konsensusu na konferencji wspieranej przez ONZ. Większość jej uczestników jest za prawnym zagwarantowaniem kontroli nad takimi maszynami przez ludzi.

Koordynator kampanii "Stop Killer Robots”, Mary Wareham, zabrał głos po tym, jak eksperci z kilkudziesięciu krajów ustalili w Genewie dziesięć przewodnich zasad w sprawie „Autonomicznych zabójczych systemów uzbrojenia” (LAWS). Jest to rodzaj wojskowego robota, który może samodzielnie wyszukiwać cele w oparciu o zaprogramowane ograniczenia i opisy.

Czytaj także: Korea Płd.: Uczelnia pracuje nad "robotami zabójcami"?

 

"Należy zachować odpowiedzialność za decyzje dotyczące użycia systemów uzbrojenia, ponieważ nie można przenieść odpowiedzialności na maszyny” - mówi punkt drugi ustalonych w Genewie zasad.

Jak powiedział Wareham, choć nie jest to wiążące, "nadszedł czas, aby ustalić pewne zasady".

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, z zadowoleniem przyjął zasady i wyraził nadzieję, że kraje, które się pod nimi podpisały "mogą czerpać z tego korzyści”.

Wareham powiedział, że delegaci starają się odłożyć decyzję do następnego spotkania ws. LAWS w listopadzie. Stany Zjednoczone, Rosja, Izrael i Korea Południowa starały się także podczas ostatniej konferencji, aby zasady nie były bardziej wiążące. - Faktem jest, że większość tego chce, ale tu właśnie chodzi o konsensus. Niewielka mniejszość państw lub nawet jedna osoba może powstrzymać pragnienia większości - powiedział Wareham.

Amandeep Gill, indyjski dyplomata, który przewodniczył zeszłotygodniowemu spotkaniu ekspertów, wyraził zadowolenie z wyniku rozmów, podkreślając jednocześnie, że takie systemy nie powinny być "antropomorfizowane" i nie powinno im się przypisywać cech ludzkich. Podkreślił, że nie są to "Iron Man lub Terminator".

Źródło: AP News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA