fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od darowizny na niewłaściwe konto

Fotolia.com
Pożyczki za szwagra lepiej nie spłacać na konto wierzyciela. Żona dłużnika nie skorzysta wówczas ze zwolnienia z podatku.

Rodzinna pomoc musi być właściwie zaplanowana. Pieniądze powinny wpłynąć na rachunek osoby, która zgodnie z umową otrzymała darowiznę. Taki wniosek płynie z najnowszej interpretacji dotyczącej zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny.

Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się podatniczka, której mąż zaciągnął kilka pożyczek w czasie obowiązywania między nimi wspólności majątkowej. Małżonkowie nie mieli pieniędzy na spłatę, więc pomogła im siostra kobiety. Wykonała przelewy o łącznej wartości 24 tys. zł z własnego rachunku bankowego bezpośrednio na rachunki wierzycieli. Dodatkowo wpłaciła 1,2 tys. zł na konto wnioskodawczyni.

Siostra dokonała wszystkich przelewów na podstawie umowy darowizny zawartej z wnioskodawczynią. Z umowy tej wynika, że stroną obdarowaną jest wnioskodawczyni, a część środków miała zostać przelana na konta służące do spłaty pożyczek od podmiotów, które zostały wymienione w umowie. Podatniczka może udokumentować te wpłaty. Na wszystkich potwierdzeniach widnieją takie dane, jak nazwa banku, nazwisko siostry, data operacji oraz nazwa podmiotów udzielających pożyczki.

Pytanie dotyczyło zwolnienia z podatku. Kobieta chciała potwierdzić, czy uniknie daniny, jeśli poinformuje fiskusa o darowiźnie w ciągu sześciu miesięcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że nie. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwolnione z daniny jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie urzędowi skarbowemu w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz udokumentują ich otrzymanie na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.

Na tej podstawie dyrektor KIS uznał, że tylko 1,2 tys. wpłacone na konto obdarowanej może być zwolnione z podatku. Nie dotyczy to wpłaty 24 tys. zł na rachunki wierzycieli męża podatniczki.

– Rachunki te w żaden sposób nie są powiązane z wnioskodawczynią, ponieważ wszystkie pożyczki były zaciągane wyłącznie przez jej męża. Przelanie środków nie nastąpiło na rachunek bankowy wnioskodawczyni. De facto przekazanie środków miało miejsce na rzecz męża, a nie wnioskodawczyni – uzasadniał dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0111-KDIB4. 4015. 20.2019.2.BB

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA