fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Podatek od spadku firmy: urzędnicy muszą wiedzieć o spadku przed jego działem

123RF
Rodzina nie zapłaci podatku od nabytej w spadku firmy, jeśli w ciągu pół roku złoży do urzędu druk SD-Z2. Gdy majątek zostanie podzielony po tym terminie, można skorygować deklarację.

Spadkobiercy muszą się trzymać ustawowego sześciomiesięcznego terminu na poinformowanie fiskusa o nabytym majątku, nawet jeśli nie znają jego ostatecznej wartości. Tak wynika z najnowszej interpretacji.

Sprawa dotyczyła podatnika, którego ojciec, zmarły w 2017 r., był właścicielem jednoosobowej firmy. Spadek po nim nabyli członkowie najbliższej rodziny (każdy po jednej czwartej). Przed dokonaniem działu spadku wszyscy spadkobiercy złożyli w urzędzie skarbowym deklaracje SD-Z2, by skorzystać ze zwolnienia z podatku. Następnie u notariusza dokonali umownego częściowego działu spadku oraz podziału majątku wspólnego. W efekcie wnioskodawca nabył całość składników przedsiębiorstwa. Podatnik zamierza dokonać ich wyceny. Zapytał, czy może złożyć korektę deklaracji SD-Z2, nie tracąc prawa do zwolnienia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że tak. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn najbliższa rodzina uniknie podatku, jeśli zgłosi nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w terminie sześciu miesięcy, na formularzu SD-Z2. Termin jest nieprzekraczalny. Po dokonaniu wyceny wnioskodawca może złożyć korektę, jeśli w pierwotnym zgłoszeniu wykazał niewłaściwą wartość nabytego spadku. Dyrektor KIS zaznaczył, że taka korekta nie wpływa na prawo do zwolnienia z podatku.

Numer interpretacji: 0111-KDIB4.4015. 21.2019.2.ASZ

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA