Kiedy dochody przedsiębiorcy są opodatkowane za granicą

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca zlecenia za granicą dłużej niż pół roku, opodatkuje dochody uzyskane z tytułu działalności w kraju stałej placówki (zakładu) wykreowanej w celu wykonywania tych zleceń.

Publikacja: 11.12.2017 04:40

Kiedy dochody przedsiębiorcy są opodatkowane za granicą

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 października 2017 r. (0115-KDIT3.4011.256.2017.1.MR).

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność projektową zarówno w kraju, jak i za granicą. W ostatnim okresie najwięcej zleceń na swoje usługi otrzymywał na terenie Szwecji, gdzie wynajmował mieszkanie, a jego rodzina okresowo go odwiedzała. Nie mieli jednak planów co do stałej przeprowadzki, a ich centrum interesów życiowych oraz gospodarczych pozostało w Polsce.

W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorca zawarł umowę z firmą z siedzibą w Szwecji, która jest pośrednikiem pomiędzy nim a zleceniodawcami. Swoją działalność wykonywał w siedzibie zleceniodawcy, na jego sprzęcie i z wykorzystaniem jego oprogramowania. Umowy podpisywane były na określoną liczbę godzin, a potem zazwyczaj były przedłużane.

Przedsiębiorca wskazywał, że dochód przedsiębiorstwa jest, co do zasady, opodatkowany w państwie rezydencji jego właściciela, tj. w tym przypadku w Polsce, chyba że działalność gospodarcza na terytorium Szwecji będzie prowadzona przez położony tam zakład. Jako zakład rozumie się natomiast stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Podatnik argumentował, że skoro nie posiada on działalności zarejestrowanej w Szwecji, to nie można w tym przypadku mówić o wykreowaniu zakładu w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Szwecją. Wnioskodawca chciał uzyskać odpowiedź na pytanie czy w tak określonym stanie faktycznym podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a także czy dochody uzyskane z działalności gospodarczej na terytorium Szwecji podlegają tam opodatkowaniu.

Organ potwierdził, że przedsiębiorca pozostanie polskim rezydentem podatkowym. Wskazał jednak, że posiada on w Szwecji stałą placówkę (zakład), w związku z czym dochody zakładu będą opodatkowane również tam.

Komentarz eksperta

Magdalena Sarna, konsultant w Zespole People Advisory Services w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

We wskazanej interpretacji organ zgodził się co do warunków kwalifikujących podatnika jako polskiego rezydenta podatkowego podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, w szczególności uznając że wnioskodawca ma w Polsce centrum interesów życiowych oraz gospodarczych. W tym zakresie stanowisko to zgodne jest z dotychczasową linią orzeczniczą, podkreślającą, że dopóki rodzina oraz tzw. ognisko życiowe podatnika pozostaje w Polsce, dopóty centrum interesów życiowych podatnika również pozostaje w Polsce.

Jednocześnie, co istotne, organ wskazał, że do powstania zakładu przedsiębiorstwa na terytorium innego państwa konieczne jest istnienie placówki działalności gospodarczej, przez którą należy rozumieć każde pomieszczenie, środki lub urządzenia wykorzystywane do realizacji zadań takiego przedsiębiorstwa. Co więcej, placówka może istnieć nawet wtedy, gdy podatnik nie ma dostępu do żadnych pomieszczeń, a jedynie posiada pewną przestrzeń do własnej dyspozycji.

Ponadto organ wyjaśnił, że zakład powstanie dopiero kiedy działalność wykonywana za granicą za pośrednictwem stałej placówki będzie utrzymywana dłużej niż sześć miesięcy. Co istotne, w wyjątkowych przypadkach, kiedy działalność będzie miała charakter powtarzalny, pod uwagę należy brać każdy okres, w którym placówka była użytkowana.

Organ uznał również, że należy szeroko stosować określenie „za pośrednictwem", adekwatnie do komentarza do Modelowej Konwencji OECD. Należy zatem uznać, że określenie to ma zastosowanie do każdej sytuacji, w której działalność gospodarcza jest prowadzona w konkretnym pomieszczeniu czy też przestrzeni pozostającej do dyspozycji przedsiębiorstwa.

Tym samym organ uznał, że w analizowanej sytuacji podatnik prowadził działalność gospodarczą na terenie Szwecji za pośrednictwem stałej placówki (zakładu), mając w określonym czasie do własnej dyspozycji przestrzeń (biuro, siedzibę) należącą do innego podmiotu. W konsekwencji dochód, który może być przypisany temu zakładowi, będzie opodatkowany zarówno w Szwecji (jako miejscu położenia zakładu), jak i w Polsce (jako kraju rezydencji podatkowej). Natomiast aby zapobiec podwójnemu opodatkowaniu, należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania (tzw. metodę wyłączenia z progresją), zgodnie z przepisami umowy pomiędzy Polską a Szwecją.

Osoby prowadzące działalność za granicą, korzystając z położonego tam biura, narzędzi czy infrastruktury co najmniej przez okres sześciu miesięcy, powinny pamiętać, że mimo faktu pozostawania polskim rezydentem podatkowym i posiadania w Polsce centrum interesów życiowych, mogą podlegać opodatkowaniu w kraju, gdzie mieści się stała placówka (zakład). Może to być o tyle istotne, że konieczne będzie rozliczenie dochodów za granicą, a co za tym idzie podjęcie kroków związanych z odpowiednimi rejestracjami i raportowaniem dochodów.

Współautorką komentarza jest Eliza Skotnicka, starszy menedżer w Zespole People Advisory Services w Dziale Doradztwa Podatkowego EY

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 października 2017 r. (0115-KDIT3.4011.256.2017.1.MR).

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność projektową zarówno w kraju, jak i za granicą. W ostatnim okresie najwięcej zleceń na swoje usługi otrzymywał na terenie Szwecji, gdzie wynajmował mieszkanie, a jego rodzina okresowo go odwiedzała. Nie mieli jednak planów co do stałej przeprowadzki, a ich centrum interesów życiowych oraz gospodarczych pozostało w Polsce.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą