Ograniczenie zatorów płatniczych - jakie obowiązki dla firm

Korzystanie z ulgi na złe długi wymaga większej niż dotychczas współpracy działów księgowości z działami operacyjnymi przedsiębiorstwa w celu precyzyjnego określenia wielkości kontrahentów.

Aktualizacja: 23.02.2020 21:54 Publikacja: 23.02.2020 00:01

Ograniczenie zatorów płatniczych - jakie obowiązki dla firm

Foto: Adobe Stock

1 stycznia br. zaczęła obowiązywać podpisana jeszcze w ubiegłym roku ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Zasadnicze zmiany wprowadziła ona przede wszystkim w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która od tej pory dzieli transakcje handlowe na symetryczne i asymetryczne. Kryterium różnicującym jest wielkość przedsiębiorstwa, a dokładniej podział na przedsiębiorców dużych i niedużych (mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo). Ustawa dopuszcza maksymalny termin płatności wynoszący 120 dni od dnia doręczenia faktury dłużnikowi, jednak z wyłączeniem transakcji asymetrycznych, w których dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem mikro, mały lub średni przedsiębiorca. Dla takich transakcji termin płatności został ograniczony do 60 dni. Gdy zapisy umowy między kontrahentami przewidują dłuższy termin płatności, rolę nadrzędną mają terminy wynikające z przepisów.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP