Z odpisu nie zwalnia żaden rodzaj urlopu

W przeciętnej liczbie pracowników ustalanej do celów naliczenia odpisu na fundusz socjalny uwzględnia się również osoby przebywające na urlopie rodzicielskim i bezpłatnym.

Publikacja: 13.08.2015 06:20

Z odpisu nie zwalnia żaden rodzaj urlopu

Foto: Rzeczpospolita, Tomasz Wawer

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie – w miarę posiadanych środków – socjalnych potrzeb pracowników (art. 94 pkt 8 k.p.). W praktyce firmy najczęściej go realizują, tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Przymus tylko w budżecie

Taki obowiązek spoczywa na wszystkich pracodawcach prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na liczbę zatrudnionych. Ciąży on też na pracodawcach ze sfery prywatnej w roku, w którym zatrudniają – według stanu na 1 stycznia – co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 111; dalej ustawa o zfśs). Przy mniejszej liczbie zatrudnionych pracodawca może wybrać między tworzeniem funduszu a wypłatą świadczeń urlopowych.

Wszyscy pracodawcy – poza budżetówką – mogą jednak pod pewnymi warunkami zwolnić się zarówno z obowiązku utworzenia funduszu, jak i wypłacania świadczenia urlopowego (art. 3 ust. 3a i 3b oraz art. 4 ustawy o zfśs).

Przeznaczenie środków

To ze środków funduszu socjalnego prowadzona jest działalność socjalna, na którą składają się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs).

Ważna liczba etatów

Sam fundusz tworzy się zaś z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych (art. 5 ust. 1 ustawy o zfśs). Szczegółowe zasady ustalania liczebności załogi do celów naliczania odpisu określa rozporządzenie MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 349), wydane na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy o zfśs. W myśl jego § 1 podstawę naliczenia odpisu na zfśs stanowi przeciętna planowana w danym roku liczba zatrudnionych, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Przepis ten nie wyróżnia więc żadnej kategorii zatrudnionych. To dość istotna zmiana w stosunku do poprzednio obowiązującego rozporządzenia, które do osób uwzględnianych w podstawie odpisu wyraźnie zaliczało pracowników przebywających na urlopach wychowawczych. Takie uregulowanie skutkowało z kolei wykładnią, aby wyłączać z przeciętnej liczby zatrudnionych osoby przebywające na zwykłych urlopach bezpłatnych.

W aktualnym stanie prawnym takie rozróżnienie straciło znaczenie. Potwierdziło to Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w stanowisku udostępnionym redakcji 20 lipca 2015 r. w sprawie odpisu na zfśs na pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, które przytaczamy w całości. Zdaniem resortu pracy w przeciętnej liczbie zatrudnionych, od której zależy wysokość corocznego odpisu podstawowego na zfśs, uwzględnia się wszystkich zatrudnionych objętych definicją pracownika, zawartą w art. 2 k.p. – a więc wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Mając zatem na uwadze przytoczoną treść § 1 rozporządzenia, brak jest podstaw prawnych do wyłączania z liczby zatrudnionych pracowników przebywających na urlopach, w tym na urlopach związanych z rodzicielstwem oraz na urlopie bezpłatnym.

Autorka jest byłym pracownikiem PIP, obecnie wspólnikiem w spółce Pogotowie Kadrowe sp.j.

STANOWISKO MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ Z 20 LIPCA 2015 R. W SPRAWIE ODPISU NA ZFŚS NA PRACOWNIKÓW PRZEBYWAJĄCYCH NA URLOPACH BEZPŁATNYCH

Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej informuje, że zgodnie z § 1 ww. rozporządzenia podstawę naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi przeciętna planowana w danym roku liczba zatrudnionych, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy). Należy podkreślić, że w przeciętnej liczbie zatrudnionych uwzględnia się pracowników, których definiuje art. 2 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Biorąc pod uwagę treść § 1 rozporządzenia, w ocenie departamentu brak jest podstaw prawnych do wyłączania z przeciętnego zatrudnienia pracowników przebywających na urlopach, w tym na urlopie bezpłatnym.

Departament Prawa Pracy informuje, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie jest uprawnione do wydawania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów ustaw. Poglądy prawne departamentu nie są zatem wiążące dla stron stosunku pracy, sądów i inspektorów pracy. Na podstawie art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ocena stosowania przez pracodawców przepisów tej ustawy należy do kompetencji właściwych miejscowo organów Państwowej Inspekcji Pracy.

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zaspokajanie – w miarę posiadanych środków – socjalnych potrzeb pracowników (art. 94 pkt 8 k.p.). W praktyce firmy najczęściej go realizują, tworząc zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Przymus tylko w budżecie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP