Rozwijając tę sentencję warto ją wzbogacić o myśl, że jeśli nie chwytasz problemów związanych z nieruchomościami, to sięgnij po wyspecjalizowanych prawników. Dobrze na tym wyjdziesz. Co jest podstawowym obowiązkiem inwestora? Oczywiście musi on przekazać nieruchomość gruntową wykonawcy robót budowlanych, po to by zrealizować inwestycję. I tu mogą zacząć się kłopoty. W praktyce na etapie prowadzenia już prac inwestycyjnych często pojawiają się problemy związane z tytułem prawnym inwestora do nieruchomości. Warto ich uniknąć. Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie audytu nieruchomości, inaczej mówiąc jej due diligence. Chodzi o to, by nie kupować kota w worku, by ograniczyć zbędne koszty.

Inwestorzy zwykle sądzą, że wystarczy analiza zapisów w księdze wieczystej. Jest ona oczywiście niezastąpionym źródłem informacji o gruncie, ale niewystarczającym. Stąd potrzeba skorzystania z profesjonalnych prawników, którzy specjalizują się np. w analizie sytuacji prawnej terenów górniczych, objętych ochroną środowiskową, sanatoryjnych, letniskowych, wpisanych do rejestru zabytków, miejskich, w parku narodowym czy też przeznaczonych pod zabudowę przemysłową. Ważne jest, aby każdy audyt oznaczał rzetelną i solidną ocenę nie tylko stanu prawnego, ale i faktycznego badanej nieruchomości inwestycyjnej. Generalnie chodzi o to, aby nawet w przypadku ustalenia okoliczności niekorzystnych z punktu widzenia nabywcy terenu wynegocjować jak najkorzystniejsze dla niego warunki. Po prostu cena ma odpowiadać wartości gruntu.

Więcej szczegółów w tekście radcy prawnego Jacka Łubeckiego w artykule „Jak sprawnie i skutecznie przekazać wykonawcy teren budowy".

Zapraszam do lektury także innych artykułów w najnowszym numerze „Biznesu".