fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Dodatki dla funkcjonariuszy służby granicznej, którzy nie przejdą na emeryturę

Fotorzepa / Robert Gardziński
1,5 tys. albo 2,5 tys. zł brutto dodatku będą otrzymywać funkcjonariusze, którzy nie zdecydują się pójść na emeryturę.

Po 25 latach służby funkcjonariusz będzie mógł liczyć na 1,5 tys. zł dodatku. Jeśli będzie służył 28,5 roku, dodatek wzrośnie i wyniesie 2,5 tys. zł. Dodatki ma wypłacać zakład emerytalno-rentowy MSWiA. Takie zmiany zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji na spotkaniu ze związkowcami.

– Bardziej opłaca się zatrzymać funkcjonariusza na służbie, niż wypłacać mu emeryturę. Jesteśmy podbudowani spotkaniem. Czekamy jeszcze na projekty aktów prawnych – komentuje Marcin Kolasa, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Przedstawiciele resortu zapowiedzieli, że sposób podziału środków na przyszłoroczne podwyżki będzie wypracowywany osobno dla każdej ze służb przy udziale związkowców.

W zeszłym tygodniu mundurowi wystąpili bowiem o przedstawienie projektu rozporządzenia kształtującego uposażenia na przyszły rok. Zgodnie z wcześniejszym porozumieniem od 2020 r. funkcjonariusze mieli otrzymać podwyżkę w miesięcznej wysokości 500 zł brutto na etat.

Funkcjonariusze nie usłyszeli, jakie są dokładne propozycje dotyczące art. 15a ustawy o mundurowych emeryturach. Związkowcy chcą, by o tym, czy cywilny staż jest doliczany do lat służby, nie decydowała data wstąpienia do formacji. W ministerstwie trwają jeszcze obliczenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA