fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Będą zmiany w postępowaniach dyscyplinarnych wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej

Fotorzepa, Robert Gardziński
Funkcjonariusz Straży Granicznej zostanie przywrócony do obowiązków, jeżeli karę wydalenia uchylono ze względu na uniewinnienie go w procesie karnym.

Funkcjonariusz, wobec którego prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne, będzie mógł też w końcu przeczytać dokumenty zawierające oskarżenia przeciwko niemu i sporządzać kopie oraz odpisy. Taką zmianę przewiduje przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych i administracji projekt rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy Straży Granicznej, który trafił do uzgodnień międzyresortowych. O taką zmianę postulował NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Wydanie nowego rozporządzenia jest konieczne ze względu na zmiany w ustawie o Straży Granicznej. Tegoroczna nowelizacja (DzU., poz. 1091) umożliwiła powrót do służby funkcjonariusza zwolnionego za czyn wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa i przewinienia dyscyplinarnego, a następnie uniewinnionego w postępowaniu karnym.

W projekcie przewidziano też regulacje dotyczące negatywnej przesłanki w postaci upływu czasu, uniemożliwiającej wznowienie postępowania. Nie będzie ona miała zastosowania do spraw o wznowienie postępowania dyscyplinarnego zakończonego prawomocnym orzeczeniem o wydaleniu ze służby.

Czytaj także:

Projekt rozporządzenia powtarza wprowadzoną w zeszłym roku zmianę dotyczącą uprawnień szefa resortu spraw wewnętrznych. Minister będzie mieć władzę dyscyplinarną nie tylko wobec komendanta głównego i komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej i jego zastępcy, ale także wobec wszystkich funkcjonariuszy w zakresie prawa do rozstrzygania spraw dyscyplinarnych. Jeśli minister rozpocznie postępowanie dyscyplinarne, nie będzie mogło być dalej prowadzone przez komendanta głównego. Szef resortu spraw wewnętrznych może wymierzyć karę upomnienia, nagany, surowej nagany, nagany z ostrzeżeniem, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby na zajmowanym stanowisku, wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe, obniżenia stopnia, z wyjątkiem stopnia generała, ostrzeżenia o niepełnej przydatności do służby oraz wydalenia ze służby.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA