fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Jak zostać funkcjonariuszem więziennictwa

123RF
Niełatwo będzie zostać funkcjonariuszem więziennictwa.

Dzisiejsza Służba Więzienna jest słabo wyszkolona, ma ograniczoną zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów i brakuje jej jasnych kryteriów i możliwości rozwoju zawodowego. Takie zdanie o więziennikach ma Ministerstwo Sprawiedliwości i chce to zmienić. Projekt nowelizacji ustawy o SW właśnie trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co proponuje? Zmianę modelu rekrutacji (wprowadzenie służby kandydackiej); utworzenie uczelni Służby Więziennej; określenie wymogów wykształcenia na poszczególnych stanowiskach. W noweli zapisano też, że minister sprawiedliwości może przeprowadzać kontrole Służby Więziennej.

Minister stawia na szkolenie z ochrony i bezpieczeństwa. Reforma zakłada podniesienie umiejętności strzeleckich i sprawności fizycznej funkcjonariuszy, budowę strzelnic, utworzenie zespołów strzelców wyborowych, jak również powołanie Klubu Sportowego Służby Więziennej, w którym funkcjonariusze będą mieli sekcje strzeleckie.

Obecnie Służba Więzienna nie posiada wyższej szkoły, jaką ma policja lub straż pożarna. Funkcjonariusze przyjęci do służby kierowani są na kursy podstawowe, a później również podoficerskie, chorążackie i oficerskie w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Kaliszu. Na tym nie koniec. Aby zwiększyć wiedzę na temat funkcjonowania systemu penitencjarnego, powołany ma zostać Instytut Kryminologii, jako instytucja badawczo-rozwojowa więziennictwa. Zajmować się on ma problematyką resocjalizacji, kryminologii i bezpieczeństwa publicznego oraz prowadzić współpracę międzynarodową w tym zakresie. Jego głównym zadaniem będzie prowadzenie projektów badawczych dotyczących działania systemu penitencjarnego w Polsce. Wyniki badań prowadzonych przez Instytut Kryminologii mają służyć diagnozowaniu problemów oraz pozwolą na wprowadzenie najlepszych zmian w celu modyfikowania systemu.

Formacja zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt (kamizelki, kaski ochronne, kajdanki), uzbrojenie, elektroniczne kompleksowe systemy zabezpieczeń zakładów karnych i aresztów śledczych, urządzenia do prześwietlania paczek i bagaży, a także do wykrywania narkotyków, wykrywacze telefonów komórkowych, systemy sygnalizacji pożarów, systemy depozytowe kluczy. Planuje się też zakup więźniarek przeznaczonych do transportu osadzonych.

Dzięki planowanej likwidacji aresztów budżet państwa ma zyskać ponad 100 mln zł rocznie. Te pieniądze, według zapowiedzi ministerstwa, zostaną wykorzystane do budowy siedmiu nowoczesnych miejsc odosobnienia.

Dojdzie do budowy i modernizacji zakładów karnych w województwach: opolskim, podkarpackim, mazowieckim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim. W związku z tym planuje się likwidację lub przekształcenie małych i wyeksploatowanych zakładów karnych i aresztów.

– Nie wpłynie to jednak na zatrudnienie funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zostaną przeniesieni do nowych lub wyremontowanych jednostek. Nie zmniejszy się również liczba dostępnych miejsc dla osadzonych – zapewniają autorzy.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA