fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Dobra propozycja dla inwestorów giełdowych

Bloomberg
IKE w formie rachunku maklerskiego. Zalety: stosunkowo niskie koszty, duży wybór instrumentów finansowych.

Znasz się na inwestowaniu w akcje? Jeśli tak, możesz w akcjach czy innych walorach notowanych na giełdzie gromadzić kapitał na emeryturę. Jeżeli podpiszesz z biurem maklerskim umowę o prowadzenie IKE, każdego roku będziesz mógł kupić papiery za kwotę do wysokości rocznego limitu wpłat na IKE. Od zysków osiągniętych na tym rachunku nie zapłacisz 19-proc. podatku, o ile nie zlikwidujesz IKE przed emeryturą. Wybierając taką ofertę jesteś jednak zdany na własną wiedzę i wyczucie rynku.

Oceniamy koszty

IKE w formie rachunku inwestycyjnego oferuje sześć domów maklerskich. To, ile uda się zarobić, zależy od indywidualnych decyzji inwestorów (wynik na każdym rachunku jest inny). Dlatego w naszej ocenie skupiliśmy się na kosztach ponoszonych przez klientów.

Darmowe prowadzenie IKE oferują cztery biura: DM BOŚ, DM Banku BPS, DM BDM oraz DM mBanku. Inwestor płaci tam tylko standardową prowizję od transakcji, wynoszącą 0,38 – 0,39 proc. przy zakupie lub sprzedaży akcji oraz 0,19 proc. w przypadku obligacji (nie mniej niż 3 – 5,95 zł).

Najniższą kwotową prowizję pobiera mBank (3 zł). Ta stała minimalna kwota ma znaczenie, jeśli często przeprowadzamy transakcje. Dlatego ofertę DM mBanku można uznać za najkorzystniejszą.

Koszty związane z IKE w formie rachunku maklerskiego są stosunkowo niskie. Inną zaletą takich kont emerytalnych jest duży wybór instrumentów finansowych. Można inwestować nie tylko w akcje spółek giełdowych (w tym na NewConnect), ale też w obligacje (skarbowe notowane na giełdzie, korporacyjne, komunalne), prawa poboru, ETF (fundusze naśladujące indeksy giełdowe) czy produkty strukturyzowane. Niedopuszczalne jest natomiast inwestowanie w instrumenty pochodne (opcje i kontrakty terminowe). Poza tym inwestorowi nie wolno zaciągać kredytów na zakup papierów w ramach IKE i korzystać z odroczonej płatności. Wyłączenia te mają służyć ograniczeniu potencjalnych strat. Dzięki tak dużemu wyborowi inwestor może dostosować skład portfela do sytuacji na rynku, czasu inwestycji i akceptowanego ryzyka.

Im strategia jest bardziej skomplikowana, tym jej stosowanie wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Inwestor na ogół musi sam wybierać spółki czy obligacje i zarządzać swoim portfelem. Dla mniej doświadczonych może to być nie lada wyzwanie. Niektóre biura maklerskie, za dodatkową opłatą, oferują usługę zarządzania aktywami. Wtedy decyzje inwestycyjne podejmują specjaliści.

Ponad miliard kapitału

Średnie wpłaty na IKE w domach maklerskich przekraczają 8 tys. zł rocznie. Są najwyższe, biorąc pod uwagę wszystkie formy IKE.

W sumie posiadacze takich rachunków zgromadzili ponad 1,2 mld zł (ponad 16 proc. całego kapitału znajdującego się na IKE), choć konta emerytalne w formie rachunków maklerskich ma tylko niecałe 30 tys. osób (3 proc. wszystkich oszczędzających na IKE).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA